Életveszélyesek lehetnek az altatók és szorongáscsökkentők

Egy nemrég véget ért kanadai tanulmány adatai szerint az álmatlanság és szorongás elleni gyógyszerek jelentősen megrövidíthetik a páciensek várható élettartamát.

Az 1994-ben kezdődött felmérés során a kutatók összesen 14.000, 18 és 102 év közötti kanadait interjúvoltak meg, miközben folyamatosan figyelemmel kísérték a halálozási arányokat. A résztvevők kétévente kérdőíveket töltöttek ki, amelyek elsősorban szociális környezetükről, életvitelükről és egészségi állapotukról tartalmaztak kérdéseket. Ezen kívül gyógyszerszedési szokásaikról is megkérdezték őket a kutatók: elsősorban a nyugtatók és az altatók rendszeres szedését vizsgálták.

Azok között, akik havonta legalább egyszer álmatlanság vagy szorongásgyógyszereket szedtek a halálozási arány a kutatás tizenkét éve alatt 15,7 százalék volt. Összehasonlításképpen, azok között, akik nem szedtek gyógyszereket, ez az arány mindössze 10,5 százalék volt.

"Ezek a gyógyszerek nem cukorkák, és a szedésük messze nem veszélytelen" - nyilatkozta Geneviéve Belleville professzor, a Laval Egyetem kutatója. Más tényezőket is figyelembe véve (alkoholfogyasztás, dohányzás, egészségi állapot, fizikai aktivitás, depresszió) a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az altatók és szorongásoldók szedése 36 százalékkal növelte a halálozási esélyeket a 12 év alatt.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A különbség a rendszeres gyógyszerszedők és a gyógyszert nem szedők halálozási rátájában elsősorban az 55 és 64 év közötti, valamint a 65 és 74 év közötti korosztályban mutatkozott.

A rendszeres gyógyszerszedés és a mortalitás közötti kapcsolat rengeteg tényező eredménye lehet: az altatók és szorongás elleni szerek hatással vannak a reakcióidőre, a figyelemre és a koordinációra, tehát szedésük növelheti a balesetek előfordulási esélyét. A szerek ezen kívül alvási légzési nehézségeket is okozhatnak, valamint befolyásolhatják az ítélőképességet és növelhetik az öngyilkosságra való hajlamot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +0 °C

Egyre többfelé szakadozik, csökken a felhőzet, de az ország északkeleti, keleti és déli harmadában maradnak erősen felhős vagy borult területek. Csapadék nem valószínű. A Dunántúlon egyre többfelé élénkül meg az északnyugati szél, Sopron és a Bakony térségében erős széllökések is előfordulhatnak, majd estére mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 12 fok között várható, de a tartósan felhősebb részeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Késő este -2, +4 fok valószínű. A magasban beáramló hideg levegő a frontérzékenyek körében hidegfronti jellegű hatást fejt ki.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra