Egy nemrég véget ért kanadai tanulmány adatai szerint az álmatlanság és szorongás elleni gyógyszerek jelentősen megrövidíthetik a páciensek várható élettartamát.
Az 1994-ben kezdődött felmérés során a kutatók összesen 14.000, 18 és 102 év közötti kanadait interjúvoltak meg, miközben folyamatosan figyelemmel kísérték a halálozási arányokat. A résztvevők kétévente kérdőíveket töltöttek ki, amelyek elsősorban szociális környezetükről, életvitelükről és egészségi állapotukról tartalmaztak kérdéseket. Ezen kívül gyógyszerszedési szokásaikról is megkérdezték őket a kutatók: elsősorban a nyugtatók és az altatók rendszeres szedését vizsgálták.
Azok között, akik havonta legalább egyszer álmatlanság vagy szorongásgyógyszereket szedtek a halálozási arány a kutatás tizenkét éve alatt 15,7 százalék volt. Összehasonlításképpen, azok között, akik nem szedtek gyógyszereket, ez az arány mindössze 10,5 százalék volt.
"Ezek a gyógyszerek nem cukorkák, és a szedésük messze nem veszélytelen" - nyilatkozta Geneviéve Belleville professzor, a Laval Egyetem kutatója. Más tényezőket is figyelembe véve (alkoholfogyasztás, dohányzás, egészségi állapot, fizikai aktivitás, depresszió) a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az altatók és szorongásoldók szedése 36 százalékkal növelte a halálozási esélyeket a 12 év alatt.
A különbség a rendszeres gyógyszerszedők és a gyógyszert nem szedők halálozási rátájában elsősorban az 55 és 64 év közötti, valamint a 65 és 74 év közötti korosztályban mutatkozott.
A rendszeres gyógyszerszedés és a mortalitás közötti kapcsolat rengeteg tényező eredménye lehet: az altatók és szorongás elleni szerek hatással vannak a reakcióidőre, a figyelemre és a koordinációra, tehát szedésük növelheti a balesetek előfordulási esélyét. A szerek ezen kívül alvási légzési nehézségeket is okozhatnak, valamint befolyásolhatják az ítélőképességet és növelhetik az öngyilkosságra való hajlamot.