Ha egy bonyolult témáról vitatkozunk , előfordulhat, hogy úgy változtatjuk meg morális véleményünket, hogy észre sem vesszük és máris ellentétesen érvelünk. A svéd Lund Egyetem kutatói Lars Hall vezetésével arra kérték az önkénteseket, hogy töltsenek ki egy felmérést, amely morális kéréseket feszeget. Ehhez azonban a résztvevőknek el kellett forgatniuk az első oldalt, amely egy csíptetős táblán szerepel, és amelyen a kérdések voltak.
A tábla hátoldalán azonban volt egy ragasztó, amely eltakarta a kérdések legfelső sorát, ezt eltávolítva kiderült, hogy azok éppen ellentétes értelműek. A kutatók érdekes módon azt tapasztaták, hogy a résztvevők hiába szembesültek az ellentétes jelentésű kérdésekkel, válaszaikat már nem változtatták meg, hanem következetesek maradtak.
"A résztvevők gyakran építettek fel következetes és egyértelmű érvelést valódi álláspontjukkal szemben" - magyarázta a kutatás vezetője, aki hozzátette, lehetséges, hogy a résztvevők hozzáállásával volt a probléma, vagy a sztenderd tesztek néha tényleg nem az emberek valódi hozzáállását tükrözik.
A tanulmány a oldalain jelent meg.