Egy tanulmány szerint a káromkodás valóban képes csökkenteni a fájdalomérzetet, de ha mások környezetében átkozódunk, annak negatív társadalmi következményei lehetnek.
Az Arizonai Egyetem pszichológusainak tanulmánya megerősíti a korábbi feltételezést, miszerint a káromkodás segít a fájdalom elviselésében, ugyanakkor a társaságban történő káromkodás hatására embertársaink könnyen elfordulhatnak és elidegenedhetnek tőlünk.
Ha egy beütött lábujj miatt valaki átkozódni kezd, még nem jelenti azt, hogy tönkremennek a társadalmi kapcsolatai, de a krónikus betegségben szenvedő, vagy súlyos sérüléssel kezelt emberek folyamatos szitkozódása és káromkodása bizony nagyon rossz hatással lehet a szociális kapcsolataira, sőt ennek következtében akár súlyos depresszió is kialakulhat - mondta Matthias Mehl, az Arizonai Egyetem pszichológia szakos docense.
A pszichológiai kísérletet arra a felvetésre alapozták a kutatók, hogy a társaságban történő káromkodás hatására az emberek kevesebb érzelmi megerősítést kapnak a környezetektől, és emiatt depresszióssá válhatnak. A kutatók elektronikus lehallgató-készülékeket szereltek az önkéntesekre, de a résztvevők nem tudhatták, hogy a készülék éppen mikor rögzíti a hangokat, illetve mikor van kikapcsolva a mikrofon. A kísérlet eredményeiből kiderült, hogy ha az alany társaságban káromkodott, de nem káromkodott, amikor egyedül volt, az valóban az érzelmi megerősítés csökkenéséhez vezetett, mondta Mehl.