A vizsgálatok során 226 heteroszexuális egyetemista korú férfit és nőt kértek meg, hogy képzeljék el, mi történne, ha felfedeznének egy fényképet, amin egy ellenkező nemű illetővel látnák párjukat. Az elképzelt szituációban a résztvevők láthatták barátjuk vagy barátnőjük biztonsági beállításait, vagyis azt, hogy mások számára is elérhető-e a kép vagy sem. A nők minden esetben féltékenyebbek voltak , mint a férfiak: míg a nők a lehetséges kilenc pontból hatra értékelték saját féltékenységi értéküket, a férfiak átlagosan csak négy pontot adtak maguknak.
A férfiak és a nők is féltékenyebbnek érezték magukat, ha a biztonsági szint úgy volt beállítva, hogy mások nem láthatták a képet - ez ugyanis olyan hatást keltett, mintha párjuk el akarna titkolni valamit a külvilág elöl. Ha mások is láthatták a képet, a férfiak kevésbé voltak féltékenyek, a nők azonban ugyanolyan gyanakvóak maradtak. A nőket különösen akkor érintette érzékenyen az elképzelt szituáció, ha partnerükkel csak kevés közös képük volt fenn a közösségi oldalon.
"Úgy tűnik, ha a hűtlenségnek a nagy nyilvánosság előtt is látható jelei vannak, a nők sokkal féltékenyebbnek érezhetik magukat, mint a férfiak" - olvasható a című tudományos szaklap februári számában.
Mivel a mostani kutatás elképzelt szituáción alapult, nem lehet tudni, hogy a való életben egy hasonló helyzet tényleg szakítással végződne-e. Az Arizona Egyetem tudósai a jövőben valós szituációkban szeretnék megvizsgálni a közösségi oldalak szerelmi életre gyakorolt hatásait.
Korábbi kutatások során sikerült bizonyítani, hogy annál hajlamosabbak a felhasználók a féltékenységre, minél több időt töltenek a Facebookon és minél gyakrabban nézik meg partnerük adatlapját. A szakértők szerint a Facebook különösen alkalmas a félreértésekre: a kutatásban felhasznált elképzelt szituáció például nem feltétlenül jelent hűtlenséget, számtalan más lehetőség is felmerülhet.