A kimaradás-szindrómásuk kevésbé kompetensnek, kevésbé önállónak és kapcsolathiányosnak érzik magukat - derül ki egy friss tanulmányból, amelyet a Computers in Human Behavior című szakfolyóiratban tettek közzé. Ami azonban a FOMO-ban szenvedőkből azonban jócskán profitál a Facebook: az elégedetlenkedők nagyobb hajlandóságot mutatnak a közösségi média használatára. Valószínűleg azért, mert szeretnék látni, miben nincs részük.
A jelenséget 2011-ben említették először a New York Times hasábjain, amikor is a szerző arról panaszkodott, hogy képtelen volt élvezni egy nyugodt estét otthon, mert a barátai a Twitteren, az Instagramon és egyéb szolgáltatások segítségével kürtölték világgá a saját fantasztikus programjukat okostelefonjuk segítségével. "Megdöbbentem, hogy eddig még egyetlen pszichológiai vagy kommunikációs tanulmány sem foglalkozott ezzel" - mondta Andrew Przybylski kutató, az angol Essexi Egyetem szakértője.
A kimaradás-szindróma mérésére Przybylski 32 változós kérdéssort töltetett ki 672 férfival és 341 nővel. Legtöbbjük az Amerikai Egyesült Államokban vagy Indiában élt, de a világ számos pontjáról érkeztek adatok. Végül a kutató 10 kérdésre szűkítette a FOMO-val kapcsolatos kérdőívet. Ezt követően a kutatók egy 2079 fős mintához, 22 és 65 év közötti egyesült királyságbeli lakosokhoz juttatták el a tesztet, és megkérdezték őket a közösségi média iránti elkötelezettségükről, az általános elégedettségükről és a másokkal való összeköttetéseikről.
Egyelőre nem tisztázott, hogy a közösségi média használata vezet kimaradás-szindrómához vagy fordítva. Przybylski szerint azonban a statisztikai analízisből kiderül, hogy a FOMO folytonos Facebook-ellenőrzésre sarkall. Valószínűleg az érzet erőssége és jellege egyénfüggő, de még az sem derült ki, hogyan változik az idők során.
Egy harmadik vizsgálat, amelybe 87 egyetemistát vontak be, azt találta, hogy az erősebb kimaradás-szindrómában szenvedők pozitívabb és negatívabb érzelmi élményt éltek át a Facebook böngészése közben. Ijesztő eredmény, hogy az érintettek hajlamosak voltak üzeneteket írni és e-mailezni vezetés közben. A kimaradástól való félelem tehát gyengíti az önszabályozást és a koncentrációt is.