Ha sürgős ellátásra van szüksége a gyermeknek, mert mondjuk öngyilkossági gondolatai vannak, akkor azonnali segítséget nyújtanak a pszichiátrián, mindenféle beutaló nélkül. Egyén esetekben azonban akár több hónapos várólistára is kerülhetnek az érintettek, ám a szakember szerint ez a várakozási idő megfelel a nemzetközi trendeknek.
Sok a mentális beteg, kevés az orvos
„A várakozás az intézménytől függően valóban lehet akár 2-3 hónap is, erre fel kell a szülőket készíteni” – mondta el az RTL Reggeli című műsorában Balázs Judit gyermek-, ifjúság- és felnőttpszichiáter szakorvos. Hozzátette, az állami és a magánellátásban egyaránt aggasztó a helyzet, a koronavírus-járvány mentális következményei miatt ugyanis túlterhelődött az ellátórendszer.
Az adatok szerint 2011 és 2018 között 78-an kezdték el a szakképzést, és ebből 48-an végeztek gyermekpszichiáterként. Ám közülük sem feltétlenül a szakmájában helyezkedik el, tavaly például mindössze 50-60 gyermekpszichiáter praktizált az országban.
A leggyakoribb problémák
A szakember szerint a gyerekek a leggyakrabban az alábbi problémákkal kerülnek pszichiáterhez:
- szorongásos zavar,
- érzelmi-hangulati zavar,
- depresszió,
- kényszerbetegség,
- evészavar,
- autizmus spektrumzavar,
- figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD).
A pszichiátriai betegségek legnagyobb része egyébként kezelhető gyógyszer nélkül is, pusztán pszichoterápiával. Egyes esetekben azonban sokkal hatékonyabb lehet a a terápia, ha gyógyszerrel is kiegészítik azt. „Amikor kell gyógyszer, akkor ajánljuk, ugyanúgy, mint egy láznál vagy egy súlyos fogfájásnál” – jegyezte meg a szakértő.