Az óvoda után jelentős szintlépés az iskola - nemcsak egy gyerek, de a család életében is. A helyzetet bonyolíthatja némileg, ha elsősünk balkezes : nemcsak az iskolaszereire kell különösen ügyelnünk, hanem a csoportban való elfogadására, illetve arra, hogy az osztályban is megtalálja helyét.
Iskolaszerek
Hova üljön?
Az iskolában kezdetben csak arra kell kérni a tanítót, hogy a gyermek az asztal bal szélén ülhessen - kezével a mellette ülőt így nem zavarja -, használhassa saját balkezes eszközeit, ne kényszerítsék a közös, jobbkezes tárgyak használatára!
Hogy fogja a ceruzát?
A gyerekek többsége az óvodából eleve kialakult kéztartással érkeznek az iskolába, ami bizony nem garantált, hogy a szép külalakhoz megfelelő lesz. Azt lehet tanácsolni az ilyen gyerekeknek, hogy a papírt a test középvonalától balra helyezzék, a "legmélyebben" a jobb alsó lapszél legyen. Ezzel megelőzhető a klasszikus görcsös kéztartás, és nem árnyékolják, amit írnak. A ceruzát is kicsit másképpen kell fogják: a hegyétől távolabb, hogy az ujjaik ne takarják el a már leírtakat.
Csúfolódás
A diákokkal a tanító feladata megértetni és elfogadtatni a kisdiák "másságát": csakúgy, mint egy hiperaktív vagy mozgáskorlátozott diák esetében, ilyenkor is a nevelő finom terelgetése segíthet az integrálásban. A balkezességet a tanórákon akár erényként is "fel lehet használni", bizonyos labdajátékok, páros játékok esetén például előnyt kovácsolhat belőle az elsős. Ha a pedagógus átszoktatáspárti, esetleg rossz szemmel nézi a bal kéz dominanciáját (sajnos még elvétve akad példa ilyenre), a szülőknek külön is érdemes elbeszélgetniük vele.