Egyszerű módszerrel meghatározható, ki mennyire bölcs

Mindössze hét állítás segítségével viszonylag pontosan meg lehet határozni, hogy valaki mennyire bölcs. A bölcsesség egy potenciálisan módosítható személyiségjegy, amely összefüggésben áll a jólléttel.

A közvélekedés szerint a bölcsek kiegyensúlyozott, nagytudású, idős emberek. A tudomány most ráerősített erre. Persze nem feltétlenül kell megöregedni ahhoz, hogy az ember bölccsé váljon, és a kor önmagában nem garantálja a bölcsességet, de segíthet a magas kor elérésében és a tiszta elme megőrzésében.

A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i Orvostudományi Karának kutatói már korábban kifejlesztették azt a 28 elemből álló bölcsességskálát (SD-WISE-28), amelyet nagy nemzeti és nemzetközi felmérésekhez, biológiai kutatásokhoz és klinikai vizsgálatokhoz használtak a bölcsesség értékelésére. Azonban a hét elemből álló rövidített változat (SD-WISE-7 vagy Jeste-Thomas Wisdom Index) is megbízható és használható – ez derült ki az International Psychogeriatrics című folyóiratban publikált tanulmányból. 

A bölcsesség szintje hét állítás alapján meghatrozható. Az pedig árulkodik a mentális jóllétről – Fotó: Getty Images
A bölcsesség szintje hét állítás alapján meghatrozható. Az pedig árulkodik a mentális jóllétről – Fotó: Getty Images

A bölcsességmérést egyre gyakrabban alkalmazzák a mentális egészséget és az optimális öregedést befolyásoló tényezők tanulmányozására. Azt akartuk tesztelni, hogy egy mindössze hét elemből álló lista értékes információkat adhat-e a bölcsességről” – mondta Dilip V. Jeste, az egyetem pszichiátriai és idegtudományi professzora, a tanulmány vezető szerzője.

A bölcsesség hét eleme

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a bölcsesség hét "összetevőből" áll: ez az önreflexió, a proszociális viselkedés (például empátia, együttérzés és altruizmus), az érzelmi szabályozás, a különböző nézőpontok elfogadása, a határozottság, a szociális tanácsadás (például racionális és hasznos tanácsok nyújtása másoknak) és a spiritualitás.

A legutóbbi tanulmány során egy online platformon keresztül 2093 (20 és 82 éves kor közötti) résztvevőt vizsgáltak. Az SD-WISE-28-ból kiválasztott hét állítás a bölcsesség hét összetevőjére vonatkozik, és egy 1-től 5-ig terjedő skála alapján sorolták be ezeket: az értékek a határozott egyetértéstől a teljes egyetnemértésig terjedtek.

Az SD-WISE 7 hét állítása a következő:

• Nyugodt maradok nyomás alatt

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

• Kerülöm az önreflexiót

• Szeretem, ha sokféle nézőpontból szemlélhetem az eseményeket

• Hajlamos vagyok elodázni a fontosabb döntések meghozatalát, ameddig csak tudom

• Gyakran nem tudom, mit mondjak az embereknek, amikor tanácsot kérnek

• A hitem belső erőt ad

• Kerülöm azokat a helyzeteket, amelyeknél tudom, hogy szükség lesz a segítségemre

„A megfelelő típusú kérdéseket választottuk ki, hogy olyan fontos információkhoz jussunk, amelyek nemcsak a tudomány fejlődéséhez járulnak hozzá, hanem a korábbi adatainkat is alátámasztják, amelyek szerint a bölcsesség összefüggésben áll az egészséggel és a hosszú élettartammal” – mondta Jeste.

Nemcsak a felgyorsult világ és az információáradat miatt fontos, hogy megőrizzük a kíváncsiságunkat, a tanulás iránti vágyunkat, hanem azért is, mert a folyamatos tanulással karban tarthatjuk az agyunkat. Hogy milyen ütemben és mértékben öregszik az agy, nagyban függ attól, hogy milyen képességeink vannak. Minél magasabb szintről indul valaki, annál tovább képes megőrizni szellemi fittségét.Az SD-WISE-7 erősen és pozitívan korrelál az ellenálló képességgel, a boldogsággal és a mentális jólléttel, erősen és negatívan a magányossággal, a depresszióval és a szorongással.

A bölcsesség megvéd, mint az oltás

Jeste kifejtette: ahogy a COVID-19 elleni oltás megvéd minket az új koronavírustól, a bölcsesség segíthet megvédeni minket a magánytól. Vagyis hozzájárulhat ahhoz, hogy az elmúlt 20 évben megfigyelhető elmagányosodás, a növekvő számú öngyilkosságok és az opioidokkal való visszaélés terén valamelyest javuljon a helyzet.

A következő lépésként újabb vizsgálatokra lesz szükség, a lakosság genetikai, biológiai, pszichológiai és kulturális adottságait is figyelembe véve, a különféle mentális, fizikai és kognitív egészséggel kapcsolatos tényezőket is beleszámítva. Mindez létfontosságú lehet, mert „bölcsességre van szükségünk a túléléshez és az életben való boldoguláshoz" – összegezte a Brighter Side News-nak Jeste.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.