Igaza van a marketingnek: a reklámok szerint választunk

Azon gondolkodunk, hogy hova menjünk kedvenc helyeink közül vagy hogy a két kiszemelt ajándék közül melyiket vegyük meg igazából? Montreali kutatók szerint agyunkban létezik egy olyan terület, amely ezt "helyettünk is eldönti".

“Nagy kérdés az, hogy az agy mely területében kapcsolunk értéket az egyes információkhoz s hogy mi alapján tesszük mindezt. Eredményeink egybevágnak azzal, amit a marketing szakma már régóta tud: minél többet nézünk két tárgy közül egyet, annál nagyobb az esélye, hogy azt választjuk, még akkor is, ha eredetileg a másikat tartottuk értékesebbnek. Ráadásul most már azt a területet is lokalizáltuk a homloklebenyben , ami ezért felelős” - mondja Dr. Lesley Fellows, a kutatás egyik résztvevője.

A kutatás 60 résztvevővel zajlott: közülük harmincnak volt homloklebeny-sérülése stroke vagy tumor miatt. A kísérlet során több száz különböző műtárgyat kellett megnézniük és számszerűsíteniük egy skálán, hogy mennyire szeretnék birtokolni az adott műtárgyat – ezzel a kutatók gyakorlatilag megbecsülték az egyes tárgyak szubjektív értékét.

Bár vannak akik gyorsan, vannak, akik lassan döntenek, minden ember életében előfordult már olyan helyzet, melyből csak nagyon nehezen szabadult ki. Milyen pszichológiai okok állhatnak a (kisebb vagy nagyobb mértékű) döntésképtelenség mögött? Kattintson! Egy ezt követő tesztben két, korábban kedvelt tárgy közül kellett kiválasztani a kedvencet. A résztvevők hajlamosak voltak azt a tárgyat választani, amit hosszabb ideig néztek, még akkor is, ha a másikra nagyobb pontszámot adtak. Minél hosszabb tehát a megfigyelési idő, annál nagyobb egy megvizsgált tárgy értéke.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amit tovább nézünk, amellett döntünk

Azoknál, akiknél sérült a dorzomediális prefrontális kéreg, sokkal jobban vonzódtak az éppen figyelmük előtt lévő tárgyra. Ez a kéreg felelős azért, hogy egyértelmű döntést hozzon az opciók mérlegelésével. Az eredmények arra is rámutatnak, hogy ezen agyi területnek kritikus szerepe van abban, hogy újraértékeljen korábban hozott értékbecsléseket. Mindez azért is meglepte a kutatókat, mivel ezen agyi terület igen elhanyagolt volt korábban a szakirodalomban.

Dr. Fellows elmondása szerint az értékalapú döntéshozást a szakirodalom teljesen más agyi területekhez (a ventrális-frontális, illetve az orbitofrontális kéreghez) kötötte. Eredményeik azonban arra utalnak, hogy az egészséges agyban a dorzomediális frontális kéreg is fontos szerepet játszik: segít azon tárgyak értékére is emlékezni, amelyek éppen nincsenek a szemünk előtt, így képesek vagyunk több eshetőséget is mérlegelni.

A kutatás arra is rámutat, hogy ha manipuláljuk azt az időtávot, ameddig nézhetjük az adott terméket, könnyen megváltozhat az az érték, amit az adott tárgyhoz kötünk magunkban úgy, hogy ez még nem is jut el hozzánk tudatos szinten.

Forrás: www.sciencedaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.