Ha épp nehéz időszakunk van és tele vagyunk félelemmel, szorongással és stresszel, teljesen rendben van, hogy elöntenek minket a negatív érzelmeink. A szakemberek szerint fontos, hogy megéljük a kríziseinket, teret adjunk az érzelmeinknek, és ami a legfontosabb, tudjunk róluk beszélni.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy lelkileg erősek és kiegyensúlyozottak legyünk, mik azok az apró nüanszok, amiket napi szinten megtehetünk lelki egészségünkért?
Számos tényező játszik szerepet a mentális egészség épen tartásában, amelyek közül néhányra nincs hatásunk. Ilyen például a genetika, az élettapasztalatok és a családtörténet. Szerencsére van a mentális egészségnek egy másik, jóval nagyobb része, amire viszont van befolyásunk.
A lelki egyensúly segít jobban kezelni a stresszt, egészségesebben viszonyulni másokhoz, és jobb döntéseket hozni.
– magyarázza Alison Seponara, szakmai tanácsadó.
Seponara szerint, ha mentálisan jól vagyunk, akkor a következőket tapasztalhatjuk a saját bőrünkön:
- jobb a hangulat
- csökkent szorongás
- tisztább gondolkodás
- mélyebb kapcsolatok
- javult önbecsülés és önbizalom
Mit tehetünk mentális egészségünkért, és a kiegyensúlyozott életért?
Pihentető alvás
Egy 2021-es tanulmány 273 695 amerikai felnőtt adatait vizsgálta ki. A kutatók úgy találták, hogy azok az emberek, akik átlagosan 6 órát vagy kevesebbet alszanak éjszakánként, körülbelül 2,5-szer nagyobb valószínűséggel számoltak be gyakori mentális zavarokról, mint azok, akik átlagosan több mint 6 órát aludtak.
Szoros baráti kapcsolatok
Az emberek társas lények és az erős kapcsolatok többféleképpen is pozitívan befolyásolhatják mentális egészségünket. A barátságok a szakértő szerint enyhítik a magány érzését, és érzelmi támogatást is biztosítanak, amire főképp nehéz helyzetben van szükségünk.
Tápanyagokban gazdag ételek fogyasztása
Elsősorban a B-vitaminok, de a C-vitamin is kedvező hatással bír mentális egészségünkre így próbáljuk kibővíteni étrendünk olyan ételekkel, amelyek tele vannak hangulatjavító tápanyagokkal, vitaminokkal. Idősebb korban és egyes krónikus betegségekre szedett gyógyszeres terápia esetén jelentősen romlik a vitaminok, főleg a B12-vitamin és tápanyagok felszívódása így 50 éves kor felett szükséges lehet étrendkiegészítő formájában is pótolni.
- bogyós gyümölcsök
- feldolgozatlan húsok, halak
- tojás
- sajtok
- diófélék
- teljes kiőrlésű gabonák
A megfelelő, napi folyadékbevitel (szakemberek szerint 2-2,5 liter víz) is sokat segíthet.
Rendszeres mozgás
Az edzés számos mentális egészségügyi problémára jelent megoldást: stresszoldás, jobb hangulat, segít az elalvásban, hogyan hosszabb ideig pihenjünk, valamint hozzájárul a depresszió és a szorongásos állapotok tüneteinek kezeléséhez.
„Ha az ember szán néhány percet a nyújtásra, óriási változást hozhat az általános mentális egészségében. A nyújtás elősegíti a véráramlást, és több oxigénhez juthat a szervezet, aminek köszönhetően az ember nyugodtabbnak és boldogabbnak érezheti magát” – mondja Christopher S. Taylor szakértő.
Pihentessük a közösségi médiafelületeket
A mások életével kapcsolatos információk folyamatos fogyasztása arra késztethet bárkit, hogy összehasonlítsa önmagát másokkal, ami az alacsony önértékelés érzését váltja ki, ez pedig növeli a szorongást és a depressziót.
– mondja Oludara Adeeyo szociális munkás.
Ha lelkileg, érzelmileg nem vagyunk jól, ha nem foglalkozunk mentális és érzelmi problémáinkkal, elveszíthetjük a kapcsolatot a valósággal, emellett pedig fizikai betegségek vagy függőségek is megjelenhetnek, amik tovább ronthatják a helyzetet. Fontos, hogy jóban legyünk önmagunkkal, hiszen egy egészséges, kiegyensúlyozott mentális állapotban lévő ember kevesebb problémát görget maga előtt, ami nem engedi, hogy a gondok felgyűljenek és kezelhetetlenné váljanak.