Egy új tanulmány szerint, ha a diákok egy nehéz vizsga előtt 10 percet rászánnak, hogy idegességükről és félelmeikről írjanak, javulni fognak a vizsgaeredményeik. A leglátványosabb fejlődés azoknál a tizenéveseknél volt megfigyelhető, akik feszültebbek voltak a vizsga előtt.
A krónikusan idegeskedő tanulók általában az osztálytársaik szintje alatt teljesítenek. Ha lehetőséget adunk nekik, hogy a teszt előtt kiírják magukból a feszültséget, a teljesítményük látványosan javulni fog - állítja Sian Beilock, a Chicagói Egyetem pszichológia docense, a tanulmány egyik szerzője. Szerinte ezzel az egyszerű beavatkozással kiegyenlíthetik az idegeskedő és a nyugodt tanulók közti különbséget.
A vizsgálatokat számos különböző teszt keretében végezték el a kutatók. Az első teszt során 20 főiskolás hallgatót kértek fel egy matematikai feladatsor kitöltésére. A második teszt alkalmával a kutatók emelték a tétet, és pénzjutalmat helyeztek kilátásba a legjobb eredményt elérőknek. A teszt megírása előtt az egyik csoport tíz percet kapott, hogy kiírja magából a vizsgával kapcsolatos feszültségeit, a másik csoportnak eközben csendben kellett ülniük.
A tesztek kiértékelésénél kiderült, hogy akiknek csendben kellett ülniük, azoknak 12 százalékkal romlott a teljesítményük, míg az csoport, akik kiírhatták magukból a stresszt, 5 százalékkal jobb eredményt értek el.
Beilock szerint azért működik ez a módszer, mert ha kiírjuk magunkból a felgyülemlett feszültséget, a vizsga alatt már nem fog minket hátráltatni, emiatt jobban tudunk az előttünk álló problémára koncentrálni.