Az írásterápia jótékony hatásairól sok tanulmány született, a szavak kifejező és éppen ezért feloldó, nehéz helyzeteken átsegítő ereje bevált módszer a félelmek csökkentésére és a negatív érzelmektől való megszabadulásra.
A levélírásnak is lehetnek terápiás hatásai: mint azt Terry Vance amerikai pszichológus állítja, a levélírás olyan magányos tevékenység, mely biztonságot nyújt és megakadályozza, hogy az érintett felek eltérjenek a témától. "Ha megbeszélik a problémákat, az általában nagyon jó, de könnyen vitatkozássá, veszekedéssé fajulhat a helyzet, amikor a felek személyeskedni kezdenek vagy folyamatosan a másikat hibáztatják. Így gyakran megrekednek ugyanazon a szinten, mint ahol elkezdték" - mondja a szakember. "A levélírással, még akkor is, ha soha nem küldjük azt el, kikerülünk ebből az ördögi körből. Ha megfogalmazzuk a gondolatainkat, érzelmeinket, azzal fel is oldjuk azokat és képesek leszünk új szemszögből vizsgálni a kapcsolatainkat."
A terápiás leveleket felolvashatja az írója a pszichoterapeutájának, egy bizalmas barátjának vagy egy családtagjának, de össze is tépheti vagy el is égetheti - egyáltalán nem szükséges, hogy az eljusson ahhoz, akinek címezték. Sőt a levelek címzettje időnként nem is lehet képes arra, hogy elolvassa azt: egy hirtelen elhunyt családtagtól, egy elhagyott szeretőtől, egy elveszített kisbabától is el lehet búcsúzni levélben.
A legújabb kutatások szerint azonban a levélírásnak van egy még hatékonyabb módszere: ne a negatív érzelmekre koncentráljunk, hanem a pozitívakra - és a levelet mindenképpen juttassuk el a címzettjének. Kutatások bizonyítják, hogy a hálával, köszönettel és szeretettel teli levelek nemcsak annak okoztak örömet, hanem azoknak a boldogság- és elégedettségszintjét is növelték, akik megírták ezeket. A hangulat javulása ráadásul hosszú ideig kitartott.
A szakemberek szerint a levélnek nem kell hosszúnak vagy dagályosnak lennie, de érdemes kerülni a közhelyes frázisokat. Legyen benne minél több személyesség: ne csak azt írjuk le, hogy megköszönjük a másik kedvességét, hanem azt is fejtsük ki, hogy milyen kellemes érzéseket váltott ki ez bennünk, milyen pozitív hatással volt a tett vagy élmény az életünkre, és mennyit tanultunk a másiktól. Hogy géppel vagy kézzel írjuk a levelet, a kutatók szerint mindegy - a lényeg, hogy küldjük el és szerezzünk egy-két boldog percet a másik félnek!