Folytonos stressz és ködös elme
Egészségünkre is hatással lehet, ha bármilyen okból állandó stressznek vagyunk kitéve. Dr. Martin Bloom kardiológus szerint rosszkedvűek, szorongók, szomorúak lehetünk, ha a stresszhormonként is ismert kortizol szintje magas vagy kiegyensúlyozatlan. Ugyancsak romlást tapasztalhatunk a kognitív funkcióinkban, valamint akár önértékelési zavarokat és csökkent libidót. A magas kortizolszint emellett a testzsírt és a szervezetben zajló gyulladást is fokozhatja, ami a többi között alacsonyabb energiaszinthez és az általános jóllétünk csökkenéséhez vezethet.
Mit tehetünk ez ellen? Dr. Bloom szerint próbáljuk meg minden lehetséges módon csökkenteni a stresszt. Ebben hasznos lehet például az egészségesebb táplálkozás, amely mellett nemcsak általános egészségünk, hanem életminőségünk is sokat javulhat.
És ha már a stresszt említettük, gyakran fogunk erre más, apróságnak tűnő dolgokat is, mint például a dekoncentráltságot. A kardiológus szerint viszont könnyen lehet, hogy inkább hormonális probléma áll a háttérben. Nőknél gyakoribb, hogy a pajzsmirigy működési zavara okozza a tüneteket. Érdemes tehát mindenképpen háziorvosunkkal egyeztetve kivizsgáltatni a dolgot. Emellett a bélflóra egészségét támogató táplálkozással is sokat tehetünk gondolkodásunk és koncentrációs képességünk javításáért.
Állandó fáradtság
Ha számos dologra kell időt szakítanunk a nap folyamán, ki ne érezné magát néha álmosabbnak a megszokottnál? Amennyiben viszont este nem tudunk elaludni, éjjel nem pihenjük ki magunkat, vagy úgy érezzük, bármennyit alhatnánk, akkor is kimerültek lennénk, akkor feltétlen keressük fel a háziorvosunkat, mert akár alvási apnoé is állhat a háttérben. Ha pedig délutánonként tör ránk az álmosság, akkor érdemes megint az étrendünkben keresni ennek okát. Az egyszerű szénhidrátokban gazdag ételek ugyanis hirtelen emelik meg a vércukorszintet, amit aztán gyorsan visszaesés követ, mindez pedig álmosságot is kiválthat tünetként. Elkerülhető a probléma, ha egészséges zsírokban, fehérjében, rostokban gazdag ebédet fogyasztunk.
Bőrproblémák
A pattanásos bőrre is sokan legyintenek, pedig intő jel lehet, hogy ideje csökkenteni a stresszt, a cukorban és keményítőben gazdag ételek fogyasztását, valamint a tejivást is. A bőrszárazságot sem mindenki veszi komolyan, mondván, hogy csak a hidegebb évszakok hozadéka, majd nyáron elmúlik. Ha viszont továbbra is fennáll, érdemes a már megszokott bőrápolási rutinunkat egészséges zsírok fokozott bevitelével kiegészíteni. Ezt megtehetjük például több dióféle, olívaolaj vagy avokádó fogyasztásával is.
Forrás: thehealthy.com