A betegeivel szimpatizáló orvos kezelési eredményei jobbak, mint azon kollégáié, akik erre nem igazán képesek. A kanadai és amerikai családorvosokon végzett mérések adatait az Academic Medicine közölte.
Elsősorban a betegek és hozzátartozóik érzik (és értékelik), ha az orvos úgy viselkedik, mint aki teljes mértékben beleérzi magát páciensének pszichés és fizikai állapotába. Ez a gyógyítás kezdete óta mindig így volt: a orvos személye a legfontosabb gyógyszer.
Az intézetben 2006 és 2009 között 29 orvos kezelt összesen 891 cukorbeteget. Valamennyiüknél elvégeztek egy, még 2001-ben kidolgozott, részletes lélektani vizsgálatot, mellyel a betegellátással kapcsolatos együttérzés képességét mérték. Ez pontozás alapján véleményezte a vizsgált személy empatikus alkalmasságát.
Mohammad Reza Hojat, a munkacsoport vezetője a mérések eredményéről elmondta: a magasabb pontszámot elérő, betegeikkel jobb együttérzési képességű orvosok kezelte cukorbetegek vércukor értékei és vérkoleszterin adatai mérhetően jobbak voltak, mint azon betegeké, akiknek kezelőorvosa a teszt során gyengébben szerepelt.
A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy az orvos együttérzése nagyobb bizalmat és eredményesebb együttműködési készséget hoz létre betegeiben - ez pedig a folyamatos, közös figyelmet igénylő betegség kezelésében létfontosságú.
Az így kezelt páciensek pontosabban szedték gyógyszereiket, vagyis a terápiahűségük lényegesen jobb volt és ez a klinikai eredményekben is megmutatkozott. "Az ilyen pszichológiai szűrővizsgálat a felvételre jelentkező orvosok kiválasztásában, sőt már az orvosi pályára készülő fiatalok esetében is hasznos lehet" - nyilatkozta Hojat professzor.
Animáció: HáziPatika.com