A jóga gyakorlását már kicsi korban érdemes elkezdeni, mert számos előnye van, emellett olcsó, nem igényel komoly felszerelést, bárhol végezhető és olyan módszereket (például légzéstechnikákat) tanít meg, amelyek segíthetnek a gyermekeknek feldolgozni a nehéz helyzeteket.
Milyen előnyei lehetnek a gyermekjógának?
Javítja a fizikai erőt, növeli a testtudatot és a hajlékonyságot, a gyerekek megtanulják használni az izmaikat. A különleges, szokatlan testhelyzetek olyan izomcsoportokat is megmozgatnak, amelyeket a hétköznapokban kevésbé használnak.
Bizonyos helyzetek javítják az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt. Az, hogy egyes mozdulatokat hosszabb ideig is ki kell tartani, megtaníthatja a gyermekeket koncentrálni, jobban odafigyelni egy-egy feladatra. Kutatások bizonyították például, hogy a rendszeresen jógázó gyerekek jobban teljesítenek az iskolában.
Fontos kiemelni, hogy a jóga különösen jó hatású lehet a problémásnak tartott gyermekeknél, vagyis azoknál, akiknél viselkedési problémákat vettek észre a szülők vagy a tanárok. A jógázás optimizmust, önbizalmat, nyugodtságot ad, emellett javítja az alvás minőségét is.
A gyerekek akár 3-4 éves kortól elkezdhetnek jógázni, először könnyebb, játékosabb formában, később pedig nagyobb figyelmet fordíthatnak a légzésre, illetve a meditációra.
Előbb-utóbb eljöhet azonban az a kor, amikor már nem érdemes elkezdeni jógázni – gondolhatnánk. Azonban azon jógik, akik jóval hetven fölött is aktívan gyakorolják az ászanákat, megcáfolják ezt. A szakemberek szerint a jóga rendkívül jó hatással van az egészségünkre, meghosszabbítja az életet, és segít a krónikus betegségek elleni küzdelemben is. A jógázást tehát bármely életkorban érdemes elkezdeni, természetesen a saját képességeinket szem előtt tartva.
Miért kezdjünk idős fejjel jógázni?
A rendszeres jógázás jót tehet az idősödő csontoknak és ízületeknek, javítja az egyensúlyérzéket, így segít megelőzi az eséseket, emellett a hajlékonyságot is növeli. Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a jóga az izmokat is fejleszti, erre pedig az idősebbeknek különösen nagy szüksége lehet, hiszen az idő előrehaladtával folyamatosan veszítünk az izomtömegünkből.
A jógázáshoz nincs szükség felszerelésre, sem nagy helyre, és az idősebbeknek sokat jelenthet az is, hogy közösségben, barátok között lehetnek. Mindenképpen érdemes jógatanártól elsajátítani a mozdulatokat, mert a szakértő szem sokat javíthat a tartásunkon, és ezzel elkerülhetjük a sérüléseket.
Egy bizonyos életkoron túl kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy lassan, a saját tempónkban haladjunk, és ne akarjuk olyan pozíciókba kényszeríteni a testünket, amelyek kellemetlenek vagy fájdalmasak. Nagy segítségünkre lehetnek a jógához használatos eszközök, például különböző pántok és téglák, amelyek megkönnyítik bizonyos ászanák végrehajtását.