Karácsonyi stressz: valós probléma

Bár a karácsonynak a békéről és megnyugvásról kellene szólnia, sokunknak inkább a stresszt és a teljes fizikai és szellemi kimerülést jelenti.

Sok ember a karácsonyi időszakból őrzi a legszebb gyermekkori emlékeket . A finom családi vacsorák íze és a feldíszített karácsonyfa, illetve az alatta gyülekező ajándékok látványa a gyermekeknek az öröm és a nyugalom szimbólumai. Nem úgy a szüleiké, akiknek ez az időszak a munkahelyi stresszről, az ajándékok miatti rohangálásról és a családlátogatások megszervezése miatti feszültségekről szól. Az egyedül élő emberek pedig karácsonykor még magányosabbnak érezhetik magukat, mint az év többi napján. A karácsonyi stressz tehát egy valós probléma, és fontos foglalkozni vele, hiszen rengeteg ember ünnepét keseríti meg.

Miért volt jobb a karácsony gyerekként? A karácsony különleges mindenki számára, még azoknak is, akik úgy érzik, hogy nem kötődnek az ünnephez, hacsak nem remeték vagy magányos hajótöröttek, hiszen az őket körülvevő közeg, az emberek, a közösségek, tulajdonképpen az egész világ átalakul egy rövid időre. Máshogyan érzékeli azonban ezt a különbséget a gyermek és a felnőtt. Vajon mi változik meg mire felnövünk, mire megöregszünk? Kattintson a részletekért!

Súlyos következménye lehet a karácsonyi stressznek

A karácsonyi ellazulást nem segíti, hogy az ünnepi időszakról egy olyan szélsőségesen idilli kép él a köztudatban, aminek szinte lehetetlen megfelelni. Bár a fejünkben a kandalló előtt boldogan ajándékot bontogató gyermekek varázslatos képe rajzolódik ki, a valóságban előfordulhat, hogy betegségek, munkahelyi problémák, vagy családi konfliktusok rontanak ezen az időszakon.

Az üzletek ezekben a hetekben bonyolítják le a legnagyobb forgalmat, és úton-útfélen botlunk bele újabb kedvezményekbe, amelyek vásárlásra buzdítanak. Sok esetben viszont az ajándékokra sem tudunk annyit költeni, amennyit szerettünk volna. Szinte biztosan nem fogjuk tudni kiélvezni az ünnepeket, ha túlságosan rágörcsölünk arra, hogy minden a lehető legjobban sikerüljön. A túlzott stressz ráadásul az egészségünkre is komoly hatással lehet.

A karácsonyi stressznek súlyos következményei lehetnek. Fotó: iStock
A karácsonyi stressznek súlyos következményei lehetnek. Fotó: iStock

Korábbi kutatások már azt is gazolták, hogy karácsonykor és az azt követő időszakban, pontosabban decemberben és januárban harmadával magasabb a szívbetegségek kialakulásának aránya, mint júniusban és augusztusban. Igaz, az ünnepi stressz mellett ebben a hideg időnek is jelentős szerepe van. Az alacsony hőmérséklet ugyanis összehúzza az ereket, ami miatt megnő a vérnyomás a szervezetben, ez pedig az amúgy is magas vérnyomású embereknél csak tovább növelheti a keringési betegségek kialakulásának a veszélyét.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fényszegény, borús decemberi hónapok már önmagukban is rontanak a hangulatunkon. Több kutatás jutott arra az eredményre, hogy a borús idő és a rövid nappalok jelentősen hozzájárulnak a főleg télre jellemző, szezonális depresszió kialakulásához. Ebben az időszakban tehát úgy is lehangoltabbak lehetünk, ha minden a terveink szerint alakul.

Közhelyesnek hangzik, mégis igaz, hogy a legtöbbet úgy tehetünk az ünnepi hangulatunkért, ha annak örülünk, amink van. Ahelyett, hogy a tökéletességre törekednénk, próbáljunk meg minőségi időt tölteni a szeretteinkkel - ennek sokszor nagyobb értéke van, mint a legdrágább ajándéknak. Fordítsunk némi időt magunkra is, már olyan apró kényeztetések is jól eshetnek, mint egy hosszú, forró fürdőzés, kávézás a barátokkal, vagy néhány csendes, nyugodt óra egy izgalmas könyv társaságában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az északon képződött köd, rétegfelhőzet csak lassan zsugorodik, a legtöbb helyen tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható, de a borult, ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra