Míg a közvélekedés szerint az emberek a feszültség csökkentéséért nyúlnak a pohárhoz, számos kutatás ellenkező hatásról számolt be. A Pittsburgh-i Egyetem szakértőinek értekezéséből viszont az derül ki, hogy a mértékletes és társaságban történő alkoholbevitel esetén a férfiak és a nők közösségi viszonyai is javulnak.
A című folyóiratban publikált eredmények azért számítanak úttörőnek, mivel kifejezetten a csoportos italfogyasztás következményeire vonatkoznak. Korábban ugyanis az úgynevezett "közösségi ivók" eseteit is elszigetelten vizsgálták. "Azok a tanulmányok nem valóságos körülmények között vették górcső alá a jelenséget" - állapította meg dr. Michael A. Sayette, a felmérést vezető pszichológus. "Úgy véltük, sokkal jobban megismerhetjük az alkohol hatását, ha a kísérletet élethű környezetben végezzük" - tette hozzá.
Egy asztalnál ismeretlenekkel
A 720 főből álló mintát tehát különböző csoportokra osztották, az interakciókat pedig a mimika és a beszédstílus alapján értékelték. A pontszámok alapján az alkohol fokozza a szociális kötődést, növeli a beszélgetéssel töltött időt és csökkenti a negatív érzelmek kifejezését.
A rögtönzött közösségek összeállítására különösen nagy hangsúlyt fektetett dr. Sayette és nyolc munkatársa. Minden résztvevő két, véletlenszerűen kiválasztott ismeretlennel került egy asztalhoz, és alkoholt, placebót vagy üdítőt kellett fogyasztaniuk. A nemek szerinti lehetséges összetételt (három férfi, egy nő és két férfi, két nő és egy férfi, illetve három nő) húsz-húsz társaság képviselte, s mindannyian elvégezték a próbát mindhárom típusú itallal. Egy-egy kísérleti rész 36 percig tartott, mialatt ugyanazon italfajtából hármat kellett rendelniük. A kutatók videón rögzítették az eseményeket, így képkockánként elemezhették a résztvevők arckifejezéseit.
"Arany pillanatok"
Az eredmények tanúsága szerint az alkohol nemcsak az "igaz" mosoly gyakoriságát növelte, de hozzájárult azok koordinációjához is. Magyarán ösztönözte a közösségépítés szempontjából kulcsfontosságú "arany pillanatok" létrejöttét, amelyekből az üdítőt kortyolóknak kevesebb jutott. A résztvevők ugyanakkor erősebb kötődésről és élénkebb beszélgetésről számoltak be enyhe alkoholos befolyásoltság alatt.
"A csoportdinamikában tapasztalt vitathatatlan változások miatt olyan kérdéseket tettünk föl magunknak, amelyek azt firtatják, hogy vajon miért érezzük magunkat felszabadultabbnak alkoholfogyasztás esetén, vagy van-e látható jele annak, ha valaki hajlamosabb az italproblémákra" - mondta dr. Sayette. Jövőbeni kutatásának témája tehát a különböző személyiségű, eltérő családi háttérrel rendelkező és genetikailag veszélyeztetettnek tekinthető egyének alkohollal kapcsolatos viszonya lesz.