A Harvard Egyetem üzleti iskolájának szakértői szerint a túlzott magyarázkodás akár a befolyásolás fontos fegyvere is lehet. A következtetést egy kísérletsorozat alapján vonták le, melynek során az emberek hajlamosak voltak kölcsönadni telefonjukat egy idegennek, miután az bocsánatot kért valami más miatt.
A tipikus brit magatartásként ismert folytonos bocsánatkérést például a Hugh Grant által megformált karakter attól is elnézést kért, aki nekiütközött az utcán. Amerikai kutatók most rámutattak, hogy ha az egyén nem felelős egy bizonyos jelenségért vagy helyzetért - például eső vagy közlekedési dugó esetén -, de mégis magyarázkodik, megbízhatóbbnak tűnik.
"Kísérleteink során rávilágítottunk a bocsánatkérés lényeges előnyeire" - mondta a kutatást vezető Alison Wood Brooks professzor. "A túlzásba vitt bocsánatkérés mások befolyásolásának könnyű, mégis erőteljes módja. Ugyanis vétkesség hiányában is szimpátiát kelt, ha valaki sajnálatát fejezi ki például az időjárással kapcsolatban" - tette hozzá a szakértő.
A Pennsylvaniai Egyetem Wharton Iskolájának közreműködésével készült tanulmányt a Social Psychological and Personality Science című szakfolyóiratban tették közzé. Az egyik kísérletben egy férfi színész 65 idegent - köztük 30 nőt - közelített meg a vasútállomáson egy esős napon, és kölcsönkérte a mobiltelefonjukat. Az esetek felénél rögtön előállt a kéréssel, míg a másik felénél megjegyezte: "Mennyire sajnálom, hogy esik!" A fölösleges magyarázkodást követően az idegenek fele nyújtotta át a telefonját, míg annak hiányában csupán 9 százalékuk.
Egy másik kísérlet során késéssel induló repülőgépre váró utasokat kérdeztek meg ugyanerről, immáron elméleti szituációban, laboratóriumi körülmények között, egy videó megtekintésének nyomán. Itt is kiderült, hogy a sajnálkozó idegennek szívesebben adnának telefont a résztvevők.