Mentális fáradtság: mit tehetünk ellene?

Napjainkban mindenkinek az élet több területén is helyt kell állnia: a munkahelyen (vagy éppen több munkahelyen), otthon, a párkapcsolatban, a háztartásban egyaránt számtalan tennivalónk van.

Magunkra sokszor alig jut időnk, a mindennapos rohanás pedig nemcsak fizikailag, de agyilag is igen kimerítő.

Mentális fáradtság vagy depresszió? Kalkolátorunk segítségével megnézheti, mennyire fenyegeti Önt a depresszió. Kattintson! Nemcsak a testünknek, de az agyunknak is szüksége van a pihenésre. A mentális fáradtság, kimerültség mindennapos jelenség (bár sokan nem vesznek tudomást róla), és nem szükséges hozzá sem nagyobb lelki válság.Elég, ha egy kicsit megsűrösödnek a feladataink, több döntést kell hoznunk a szokásosnál, túl sok információ árad felénk, vagy éppen olyan élethelyzetbe kerültünk, amelyben nincs lehetőségünk pihentetni az agyunkat.

Előfordulhat az is, hogy valamilyen krónikus betegség áll a mentális kimerültség hátterében, például depresszió , szívbetegség, autoimmun betegség vagy alvászavar. Ha pedig nem tudjuk kialudni magunkat, akkor az agyunk sem tud regenerálódni.

Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk mentális kimerültségre? Az első gyanús tünet természetesen a koncentrálási, tanulási nehézség. Nem tudunk odafigyelni a feladatainkra, egyre több időbe kerül valamit elvégezni, döntéseket hozni. Sokkal idegesebbek, türelmetlenebbek lehetünk másokkal, gyorsabban méregbe gurulunk, és apróságok miatt is dühösek lehetünk. A mentális kimerültséghez a fizikai fáradékonyság is hozzátartozik, a nap végére úgy érezhetjük, hogy csak arra van erőnk, hogy összegömbölyödjünk a kanapén.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mentális fáradtság első tünete a koncentrációs nehézség

A mentális fáradtság első tünete a koncentrációs nehézség

Hogyan enyhíthetjük a mentális kimerültség tüneteit? Természetesen a legjobb, ha el tudunk vonulni néhány napra egy csendes, nyugodt környezetbe, ahol csak lazítanunk kell, de erre sajnos ritkán van lehetőség. Lássunk néhány olyan módszert, melyeket a hétköznapokba is könnyebben meg tudunk valósítani.

Hozzunk kevesebb döntést!

Talán nehéz elképzelni, de a döntéshozatal (illetve az ahhoz kapcsolódó gondolkodás, mérlegelés, aggodalmaskodás és egyéb érzések) nagyon sok mentális energiánkat felemésztheti, és mivel a nap végére több száz kisebb-nagyobb döntést is meghozhatunk, nem csoda, ha teljesen kimerülünk.

A mentális kimerültség pedig egy idő után odáig vezethet, hogy egyre egészségtelenebb döntéseket hozunk és hajlamosabbak leszünk a könnyebb, kényelmesebb utat választani. Próbáljuk meg csökkenteni a naponta meghozandó döntések számát: együk mindig ugyanazt ebédre, előre tervezzük meg a heti menüt, ne kísérletezzünk új termékekkel. Ezekkel a rutinszerű cselekedetekkel kímélhetjük az agyunkat.

Menjünk ki a szabadba!

Minél több időt töltünk a szabadban , fák között, vagy akár a parkban, annál jobban segíthetjük az agyunk regenerálódását. Kutatások szerint már néhány percnyi "zöld idő" elegendő ahhoz, hogy felfrissüljünk szellemileg, ezzel pedig csökkentjük az elkövetett hibák számát és javítjuk a koncentrálási képességeinket. Ha tehetjük, menjünk sétálni az ebédszünetünkben, de már az is nagy segítség lehet, ha néhány percre kibámulunk az iroda ablakán (természetesen, ez utóbbi csak akkor válik be, ha nem egy tűzfalra néz az ablak).

Mozogjunk!

Bármennyire is fáradtnak érezzük magunkat, egy kis testmozgással jelentős mértékben javíthatunk az állapotunkon. A mozgás például növelheti a szövetek, így az agy vérellátását is, emellett javítja a memóriánkat és a hangulatunkat is. Már napi fél óra elegendő a kedvező hatásokhoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.