A magyarázat valószínűleg egyszerűbb, mint gondolnánk: mindössze arról lehet szó, hogy ma már kevesebb balkezes gyereket kényszerítenek az iskolában arra, hogy a "szép kezével" írjon.
A balkezeseket megbélyegző előítélet az egyik legfurcsább, legkevésbé logikus, legbizarabb, legszomorúbb - és leginkább elterjedt előítélet; a Föld minden társadalmában, rasszánál és etnikai csoportjában általános.
Pedig a balkezesek ugyanazokat az isteneket imádják, ugyanazokat az ételeket eszik és ugyanazt a nyelvet beszélik, mint a népesség másik 90 százaléka - csupán annyiban különböznek tőlük, hogy nem a jobb, hanem a bal kezüket használják - ezt pedig a gének és az agyműködés határozza meg.
Chris McManus, a díjnyertes "Jobb kéz, bal kéz" című könyv szerzője, a University College London pszichológia professzora szerint pedig rekordszámot ért el a balkezesek aránya. A professzor több száz évet felölelő kutatásában kézírásos dokumentumokat tanulmányozott, és megállapította, hogy az 1900-ban mért háromról 11 százalékra nőtt a balkezesek aránya.
Ezzel megerősítette azokat a korábbi feltételezéseket, amelyek szerint a balkezesek a népesség 8-15 százalékát teszik ki.
Vége az erőszaknak
McManus szerint azonban ma sem születik több balkezes, az arány növekedését az magyarázza, hogy ma már nem kényszerítik - akár erőszakos módszerekkel - a balkezeseket arra, hogy átszokjanak a jobb kezükre.
A híres balkezesek között megtaláljuk Nicole Kidmant, Marilyn Monroe-t, Jimi Hendrixet, Paul McCartney-t és David Bowie-t. Ha még régebbre ásunk vissza, kiderül, hogy balkezes volt Arisztotelész, Julius Caesar, Michelangelo, Napóleon, Marie Curie és Winston Churchill is.
A "szép" és a "sunyi"
A legtöbb nyelvben kétbalkezesnek nevezik az ügyetleneket, míg a jobbkezesség az ügyesség szinonimája. Az ír gall nyelvben például a "deas" nem csupán jobb oldalt jelent, hanem kedveset és szépet is, míg a német "links" nem csupán balt, hanem sunyit és kétszínűt is. Kínában a bal oldal "rossz", a balkezeseket pedig egészen a legutóbbi időkig úgy kényszerítették arra, hogy jobb kézzel írjanak, hogy a bal kezüket a székhez kötözték.
A balkezesek életét az sem könnyíti meg, hogy minden gép és eszköz - az ollótól a számítógépes egereken át a kéziszerszámokig - jobbkezesek számára készült. Ez pedig néha akár halálos is lehet; a brit hadseregben rendszeresített SA80-as gépkarabéllyal például nem lehet bal kézzel lőni, és jó néhány munkás is elveszítette már a karját amiatt, mert "rossz" kézzel használta a szalagfűrészt.
Kreatívabbak és tehetségesebbek
Pszichológusok szerint a balkezesek kreatívabbak és tehetségesebbek a jobbkezeseknél - ezt különböző kutatások is bizonyítják, amelyből kiderült, hogy az egyetemi hallgatók és a művészek között háromszor-négyszer több a balkezes, illetve kétkezes, mint az átlagnépességben.
A balkezesség kialakulását még nem tudják teljesen megmagyarázni, de az ok valószínűleg genetikai lehet. Az LRRTM1 nevű gént tartják felelősnek a balkezességért, és ugyanez a gén az is, amely miatt csekély mértékben megnő a skizofrénia kialakulásának veszélye.
Egy teória szerint a magzat megnövekedett tesztoszteron-szintje elfojtja a bal agyfélteke fejlődését, így "férfiasabb" - és nagyobb valószínűséggel balkezes agy alakul ki, míg mások szerint az anya kora a meghatározó: minél idősebb korban szül, annál nagyobb valószínűséggel lesz a gyerek balkezes.