Nem fogytunk le, nem hagytunk fel a kávéval, nem szoktunk le a cukorról, nem járunk el edzeni és a kötelező szűrővizsgálatokat is hanyagoltuk? Mire való az év vége, ha nem a számvetésre, és hogy újra megfogadjuk: ezentúl máshogy lesz? Mi is az, amit felvehetünk a "to do" listára?
Testmozgás
A testmozgás segít a depresszió elkerülésében - ez derült ki svéd kutatók egereken végzett kísérleteiből. Az egereknek olyan fehérjéket adagoltak, amelyek az izomzatban akkor termelődnek, amikor testmozgást végzünk. Majd ezeket az egereket, illetve a kontrollcsoportba tartozó állatokat (amelyek nem kapták ezeket a fehérjéket) hosszan tartó alacsony stressznek tették ki. Azt tapasztalták, hogy öt hét elteltével a kontrollcsoportba tartozó állatok a depresszió tüneteit mutatták, míg azok az egerek, amelyek a fehérjéket kapták, nem lettek depressziósak. A kutatók szerint az általuk használt fehérje savvá alakít egy, a depresszió kialakulásáért felelős anyagot, így az könnyen ki tud ürülni a szervezetből. Az eredmények tehát azt mutatják, hogy a testmozgás mind a depresszió megelőzésében, mind pedig a kezelésében nagyon fontos tényező lehet.
Kávé
Álljunk fel!
Kevésbé öregszünk, ha felállunk - erre svéd kutatók jöttek rá. Kísérletükben két csoportra osztották a résztvevőket: az egyik csoportnak egy kényelmes testmozgástervet adtak, és arra kérték őket, üljenek kevesebbet; a másik csoport tagjai pedig ugyanolyan életmódot folytattak, mint egyébként. Hat hónappal később megvizsgálták a részvevők telomerjeit. A telomerek a kromoszómákban található DNS-szálak végén található, ismétlődő nukleinsav-szekvenciák , amelyek lezárják a DNS-szálat. Ezek az öregedéssel sérülnek és rövidülnek. A kísérletben azt találták, hogy a kontrollcsoport tagjainak a telomerjei valóban rövidültek. Azoknál azonban, akik a kényelmes edzéstervet követték, és sokat álltak, a telomerek nem rövidültek, hanem hosszabbak lettek. Egy további vizsgálat azt is kimutatta, hogy a telomerek hosszabbodása nem elsősorban a testmozgásnak, hanem az állva eltöltött időnek köszönhető.
A testmozgás mind a depresszió megelőzésében, mind kezelésében segít!
Együnk sok zöldséget!
A zöldségfogyasztás csökkenti a halálozás kockázatát - derült ki egy statisztikai vizsgálatból. Ebben 65 ezer ember étkezési szokásairól gyűjtöttek adatokat 12 éven át.
Szokjunk le a kézfogásról!
Sokkal jobb, ha csak az ökleinket érintjük össze, mintha kezet fognánk; így ugyanis kevésbé terjednek a baktériumok - ezt brit tudósok bizonyították be egy egyszerű kísérlettel. A résztvevők steril kesztyűt kaptak, majd egy részük kesztyűs kezét egy E.coli baktériumot tartalmazó oldatba mártotta. Ezután vagy kezet fogtak, vagy pacsit adtak, vagy az öklüket összeérintették a szintén steril kesztyűt viselő társaikkal. Az derült ki, hogy kézfogáskor kétszer annyi baktérium jut át egyik kézről a másikra, mint pacsikor, és tízszer annyi, mint akkor, ha az öklüket érintették össze. A kézfogásról tehát igen egészséges lenne leszoknunk...
Ne legyenek nagy elvárásaink!
Ha alacsonyabbak a várakozásaink, boldogabbak vagyunk. Erre úgy jöttek rá a kutatók, hogy emberek agyi aktivitását térképezték fel, miközben játszanak. Azt találták, hogy a nyertesek boldogságszintje attól függ, hogy előzetesen milyen elvárásaik voltak a játékkal kapcsolatosan. Minél kisebbek voltak az elvárásaik, annál boldogabbak voltak, ha nyertek. A boldogságunk tehát nem azon múlik, hogy mennyire jó dolgok történnek velünk, hanem azon, hogy jobban vagy rosszabbul mennek-e a dolgaink annál, mint amire számítunk.