Miért és mikor mosolygunk?

A mosoly az egyik legkifejezőbb emberi jelzés, lehet valós vagy hamis, fakadhat örömből, keserűségből, szégyenből vagy akár félelemből is. Bár a biológiai háttere mindenhol azonos, a világ különböző részein különböző szociokulturális üzeneteket hordozhat.

A mosolygás tudományával Charles Darwin foglalkozott először: feljegyezte, hogy a mosoly oka, megjelenése, következményei a világon mindenhol közel azonosak, míg számos más nonverbális jelzés kultúránként eltér. Ez azt jelenti, hogy a mosoly velünk született képesség, míg a testbeszéd más elemei tanultak. A kisbabák nagyjából öthetesen kezdenek tudatosan mosolyogni; a vakon született csecsemők ugyanúgy, mint a látók -, mert bár a sírás felkelti a felnőttek figyelmét, a mosollyal azonban könnyebben fent tudják azt tartani.

Sokan vannak, akik könnyen elsírják magukat örömükben is, például egy esküvőn vagy ha egy olyan ajándékot kaptak, amire nagyon vágytak. Miért? Itt megtudhatja! A mosoly és a nevetés gyakran együtt járnak, valószínűleg azonos az eredetük, céljuk pedig a másokkal való kapcsolat megszerzése vagy fenntartása. Automatikusan másoljuk ugyanis a velünk kapcsolatba lépők arckifejezéseit. Azok az emberek, akik képtelenek mosolyogni (például idegbénulás miatt), nehezebben boldogulnak a szociális kapcsolataikban. A nők jóval többet mosolyognak, mint a férfiak (és ez már nagyon korán, két hónapos korban megmutatkozik).

A mosoly és nevetés együtt járnak: céljuk a másokkal való kapcsolat megszerzése

A mosoly tehát ragadós: azokat, akik többet mosolyognak, sokkal kedvesebbnek, szimpatikusabbnak tartjuk, mint azokat, akiknek az arca inkább komoly. Kutatások bizonyítják, hogy a mosolygókkal szívesebben működnek együtt az emberek.

Nemcsak azért mosolygunk, mert ezzel mások szemében vonzóbbnak tűnhetünk: a mosolygás olyan fiziológiás és hormonális változásokat indíthat el a szervezetünkben, melyektől jobban érezzük magunkat, csökken a stressz-szintünk, e nyhül a fájdalom, gyorsabban gyógyulunk a betegségekből is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Igazi vagy hamis?

A mosolyt tanulmányozó szakemberek szerint mindenkinek többféle mosolya van, attól függően, hogy mit is szeretne kifejezni. Hogy pontosan hány típus ismert, az kutatásonként eltér, de a számuk valahol 6 és 14 között lehet. Mosolyt nem nehéz hamisítani: a pszichológusok meglehetősen sokat foglalkoztak ezzel a témával. A hamis mosoly háttérében a látszat fenntartásának vágya, az, hogy úgy tűnjön, élvezünk valamit, egyetértünk valamivel vagy valakivel.

A hamis és az igazi mosolyokat viszonylag könnyű megkülönböztetni egymástól az előbbinél csak a száj körüli izmok dolgoznak, míg az utóbbinál a szemünk környéke is mosolyra húzódik. A mosoly azt is elárulhatja, hogy hazudunk-e vagy igazat mondunk, bűnösek vagyunk-e vagy ártatlanok. Hazugság közben kevesebbet mosolygunk , mint amikor igazat mondunk, mert éppen úgy gondoljuk, a hazugság jár együtt több mosollyal, így mindenképpen igyekszünk ezt elkerülni. Rendőrségi megfigyelésekből pedig kiderült, hogy ha valaki ártatlan vagy kisebb bűncselekményt követett el, többet mosolyog vallomástétel közben, mint aki bűnös.

A szakemberek szerint a hamis mosoly kiszűréséhez négy összetevőt kell megvizsgálni: a mosoly időtartamát (a hamis mosoly tovább tart), a mosoly létrejöttének gyorsaságát (a valódi mosoly valamivel több időt vesz igénybe), a mosoly helyét (a hamis, akaratlagos mosoly leginkább a száj körül látszódik, míg az igazi, spontán mosoly az arc felső részén, a szem és a szemöldök környékén is észrevehető), valamint a szimmetriát (a hamis mosoly általában féloldalas):

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.