Miért fontosak a negatív érzelmek?

A boldogság hajszolása iparággá vált a utóbbi évtizedekben. A pozitív gondolkodással kapcsolatos blogok, könyvek igen népszerűek, és a segítségükkel "megtanulhatjuk", hogyan lehetünk elégedettebbek az életünkkel. Azonban ennek hátulütői is lehetnek.

Arról ugyanis gyakran elfeledkezhetünk, hogy a "rossz" negatív érzéseinknek ugyanolyan létjogosultságuk van, mint a pozitívaknak, és teljesen normális, hogy néha boldogtalanok vagyunk. A pszichológusok szerint fontos, hogy az érzelmek teljes spektrumát megéljük, ne csak azokat, melyeket kellemesnek ítélünk. Ha ugyanis elnyomjuk magunkban a rossz érzéseket, csak még feszültebbek és stresszesebbek leszünk, kevésbé tudunk a feladatainkra koncentrálni, és egy idő után még rosszabbul fogjuk magunkat érezni.

Robert Biswas-Diener, egy nemrég megjelent könyv szerzője szerint azért vagyunk hajlamosak elnyomni magunkban a negatív érzelmeket , mert önkéntelenül is a kényelemre törekszünk és megpróbáljuk elkerülni a kellemetlen helyzeteket. Ez pedig pszichológiai szempontból legyengít minket. A The Upside of Your Dark Side című könyv szerint ha megtanuljuk "kihasználni" a negatív érzelmeket, sokkal teljesebb életet élhetünk.

Miért hallgatunk szomorú zenét, ha magunk is szomorúak vagyunk? Japán kutatások alátámasztották, hogy a szomorú zene segít tompítani a fájdalmat. Tudjon meg többet a biztonságos szomorúságról!

A bűntudat például jobb emberré tesz minket, szociálisan érzékenyebbek és empatikusabbak leszünk. Kutatások szerint például a bűntudat érzése csökkenti az ittas vezetésre, lopásra, kábítószerhasználatra való hajlamot.

A kételynek, különösen a saját magunkban való kételkedésnek jó hatása van a fejlődésre.

Ha nem vagyunk biztosak a saját teljesítményünkben, az motiváló erejű lehet, így jobban tudunk koncentrálni azokra a területekre, melyeken gyengébbnek ítéljük magunkat.

A negatív érzéseinknek ugyanolyan létjogosultsága van, mint a pozitívaknak, és teljesen normális, hogy néha boldogtalanok vagyunk

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szorongásnak és félelemnek nemcsak bénító, hanem előremutató hatása is lehet. Veszélyes helyzetekben ugyanis a félelem erősebb lehet, mint a remény, különösen ha a helyzet bizonytalan. Ilyenkor a szorongásra hajlamos emberek képesek a problémamegoldásra koncentrálni, és hatékonyabban működnek egy csapat tagjaként is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.