Miért hazudik mindenki?

Valószínűleg mindannyian érzünk néha kísértést arra, hogy egy bizonyos ponton hazudjunk. Például a korunkról, vagy éppen a jövedelmünkről. De vajon mi késztet minket valójában a hazugságra?

Shaul Shalvi, az Amsterdam Egyetem és Yoella Bereby-Meyer, a Ben Gurion Egyetem kutatója ennek a kérdésnek járt utána. Korábbi kutatások szerint az egyének elsősorban érdekből hazudnak, vagyis amiatt az ösztön miatt, ami a saját érdekeinket szolgálja. Azt is kimutatták ugyanakkor, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel hazudnak, ha a hazugságot saját maguk számára igazolni is tudják. A kutatók ezeket a megállapításokat szem előtt tartva végezték el kísérletüket. Úgy gondolták, hogy több befolyásoló faktor is fontos szerepet játszhat még, mint például az idő szorítása. Az emberek szerintük hajlamosabbak ugyanis hazudni akkor, ha munkahelyükön nagy nyomás alatt, idő szorításában kell egy pénzjutalommal járó döntést meghozniuk.

Ennek ellenkezőjét is feltételezték, vagyis ha nincs sürgető tényező, és nem tudják racionalizálni tettüket, az emberek kevésbé valószínű, hogy hazudni fognak . A kutatók 70 résztvevőt vontak be két kísérletbe, akiknek hazugságra való hajlamát a feladatok előtt tesztelték. A résztvevőknek ezután mindkét feladat eredményeiről lehetőségük volt hazudni, úgy, hogy nem tudták, a valós eredményekről a szakemberek pontos adatokkal rendelkeznek.

Az eredményekből kiderült, hogy mindkét feladat esetében többnyire akkor hazudtak a résztvevők, ha kevés idejük volt rá. Azok a résztvevők ugyanis, akik semmiféle időkorlátot sem kaptak, nem is hazudtak. "Az emberek általában tudják, hogy nem helyes hazudni, egyszerűen csak időre van szükségük, hogy jól cselekedjenek" - magyarázta Shalvi.

A szakemberek szerint ezért az üzleti életben, de a személyes kapcsolatokban is fontos, hogy ne szorítsuk sarokba a másikat az idő hiányával.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmány a oldalain jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra