Hiába gondoljuk, hogy minden kínos fotót vagy bejegyzést eltüntettünk Facebook-falunkról, a munkáltatók így is könnyedén kielemezhetik a személyiségünket a közösségi oldal segítségével. Vannak ugyanis olyan értékelő skálák, amelyek fontos, információkkal teli személyiségjegyeinket is elárulják. Ezek alapján a munkáltatók hatékonyabban választhatnak a jelentkezők közül.
Ráadásul a szakemberek a legáltalánosabbnak vélt dolgokból is messzemenő következtetéseket képesek levonni. A nyaralásunkon készült fotókból például az új tapasztalatok iránti nyitottságunkat mérhetik fel, az üzenőfalunkon található baráti bejegyzésekből pedig az érzelmi stabilitásunk mértékéről tájékozódhatnak. Az sem megoldás, ha teljesen letiltjuk az adatlapunkat, ez ugyanis gyanús lehet, hisz felveti a kérdést: vajon mit titkolunk?
A Northern Illinois Egyetem, az Evansville Egyetem valamint az Auburn Egyetem kutatói arra kértek hat humán erőforrás tapasztalatokkal bíró szakembert, hogy csak Facebook profiljuk felhasználásával elemezzék 500 ember személyiségét. A szakemberek átlagosan öt-tíz percet töltöttek egy-egy személy oldalával, és 5 nagy személyiségjegy alapján vizsgálták meg őket. Ezek a nyitottság, a barátságosság, a lelkiismeretesség, az érzelmi stabilitás és az önzetlenség voltak. Ezeknek a személyiségjegyeknek az értékelése során úgy vélték, aki magas pontszámokat ér el, valószínűleg jó munkaerőforrás lesz. A tanulmányból kiderült, hogy a szakemberek többnyire egyetértettek a profilok értékelésekor, és előrejelzéseik a munkahelyi teljesítmény szempontjából pontosabbak voltak, mint az IQ-teszt.
Facebook oldalainkról tehát a munkáltatók olyan információkhoz is hozzájuthatnak, amikhez egy személyes interjú során nem. A felmérések szerint ráadásul a cégek 90 százaléka él is ezzel a lehetőséggel!
A tanulmány az Applied Social Psychology című szaklapban jelent meg.