Időnként mindenki karrierjében adódhatnak nehezebb, kevésbé motivált időszakok. Ha viszont nem csupán átmeneti megakadásról van szó, hanem állandósulnak a munkához köthető kellemetlen érzések és panaszok, az már felveti a kiégés gyanúját.
A kiégés nem egyik napról a másikra történik. Gyakran évek kellenek ahhoz, hogy valaki szépen lassan beleunjon a mindennapjaiba és egyszer csak azon kapja magát, hogy utálja a munkáját”
– magyarázták a Profession álláskereső portál egyik cikkében.
A munkahelyi kiégés 7 árulkodó jele
A nem kellőképpen komolyan vett, figyelmen kívül hagyott kiégés (vagy más néven: burnout-szindróma) számos káros következménnyel járhat – például dühkitörésekkel, idegösszeomlással, vagy különféle egészségügyi problémákkal és a mentális zavarokkal, akár depresszióval is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy időben észre vedd, ha esetleg te is ezzel a problémával küzdesz.
Ha az alábbiakat észleled magadon, elképzelhető, hogy itt az ideje munkahelyet váltanod, hogy elkerülhesd a burn out komolyabb szövődményeit.
- állandó fáradtság és motiválatlanság
- munkához köthető szorongás és alvászavarok
- a feladatok elvégzésének gyakori halogatása és/vagy fásultság, robotikus munkavégzés
- koncentrációs zavarok, valamint a teljesítmény érezhető csökkenése – gyakran a megnövelt erőfeszítések ellenére is
- a munka és a kollégák iránti érdeklődés teljes elvesztése
- fokozott ingerlékenység, amely gyakran csak az irodán kívül robban
- teljes apátia, közöny, munkatársakkal való távolságtartás, visszahúzódás
Mit tehetsz a munkahelyváltáson kívül?
„Külső segítség nélkül nehéz leküzdeni ezt az állapotot, így ajánlatos a panaszok enyhítése végett szakemberhez fordulni” – tanácsolják a Budai Egészségközpont (BHC) szakértői. A Hedepy szakemberei pedig a következőképpen fogalmaztak:
Javasoljuk, hogy legyél fizikailag aktív, kiegyensúlyozottan táplálkozz, vegyél ki szabadságot, meditálj, dolgozz önmagad szeretetén, és ne habozz pszichológushoz vagy terapeutához fordulni a stresszkezelésed javítása érdekében.”