Reményvesztetten, kontroll nélkül
Amint azt a kutatást készítő Katharine Greenway, az ausztráliai Queensland Egyetem pszichológusa kifejtette, az emberek számára nehéz feldolgozni azt, ha nem gyakorolhatnak kontrollt saját életük felett, reményvesztettségükben ezért ilyenkor akár apró trükköket is képesek bevetni, hogy ez ne így legyen. Az egyik ilyen trükk, ha elhitetik magukkal, hogy a jövő megjósolható , és ők maguk is megtudhatják, mi fog velük történni.
Négyből egy amerikai
Ennyien hisznek abban, hogy lehetséges előre látni a jövőt, és évente akár több ezer dollárt is kiadnak ilyen jellegű dolgokra, noha mindennek semmilyen tudományos alapja nincs. Greenway vizsgálatának célja az volt, hogy kimutassa, mindennek hátterében az emberek azon igény áll, hogy kézben tarthassák saját jövőjüket. Ennek érdekében 85 főiskolást kísért figyelemmel, akiket két csoportra osztott. Az egyik csoport tagjainak egy olyan eseményről kellett írniuk, amikor úgy érezték, hogy kontroll alatt volt az életük, a másik csoportba tartozóknak pedig egy olyanról, amikor a dolgok kicsúsztak az ellenőrzésük alól. Ezután mindenkinek ugyanazokat a paranormális dolgokba vetett hitükre vonatkozó kérdéseket tette fel, és az eredmények azt mutatták, hogy az utóbbi csoportba tartozók - vagyis akik a kontrollvesztett állapotról számoltak be - nagyobb bizalmat mutattak a különféle jövendölések irányába.
Greenway szerint mindez nemcsak arra utal, hogy az emberek hajlamosak a jóslatokban hinni, ha úgy érzik, elvesztették a kontrollt életük felett, hanem arra is, hogy ez a hit segíti őket abban, hogy elhiggyék, újra ők a felelősek a sorsukért.
A vizsgálat eredményeit több szakember is megkérdőjelezte, a Stanford Egyetemen dolgozó Kristin Laurin például egyenesen azt állítja, ha neki bárki bármit is mondana a jövőjéről , azzal csak azt éreztetné vele, hogy minden előre el van döntve, és neki már semmi beleszólása nincs abba, mi fog vele történni.
Válság: biztonságot és kapaszkodót keresnénk
Mint azt korábban írtuk , a különféle spirituális tanok, jövőlátók veszélyesek lehetnek az emberekre, hiszen akik ilyesféle témákkal foglalkoznak, azonosulnak, hajlamosabbak a szorongásos zavarok, fóbiák, étkezési- és drogproblémák, valamint a neurózis kialakulására, szemben az ateistákkal és vallásos társaikkal. Ezek és a jövő fürkészése helyett a szakemberek a különféle anonim csoportokat, a szakmai segítő csoportokat (pl. a kiégés megelőzésében), a családállítást (akár csoportos, akár egyéni) és a pszichodráma, és alkalmasint az önsegítő könyveket ajánlják.