Egy szakítás után többek között az alvási szokásaink is megváltoznak. A másik jelenléte nélkül ahelyett, hogy nyugodtabban és pihentebben ébrednénk, valószínűleg sokkal rosszabbul alszunk. A tartós magány akár káros is lehet az egészségünkre. Hiába gondoljuk úgy, hogy a párunk horkolása vagy idegesítő forgolódása nélkül pihentebbek leszünk majd, a legújabb kutatások szerint, ha sokáig magányosan élünk, sokkal rosszabbul alszunk.
"Úgy tűnik, hogy jelentős kapcsolat van a magányosság és a rossz alvás között. Azt találtuk, hogy bár az egyedül élő emberek alvási szokásai nem változnak meg teljesen, az éjszaka folyamán mégis többször ébrednek fel, mint akik párban élnek" - magyarázta a kutatás vezetője, Lianne Kurina, a Chicago Egyetem egészségügyi kutatásokat végző karán.
A tudósok a vizsgálat során a dél-dakotai lakosság alvási szokásait elemezték. Bár a lakosság 95 százalékának vizsgálata alapján nyilvánvalóvá vált, közülük senki sem számít igazán elszigeteltnek, mégis a magányosságuk megítélésével kapcsolatban eltérően nyilatkoztak. A vizsgálat pontszámai alapján kiderült ugyanis, hogy aki jobban egyedül érezte magát, az jellemzően úgy találta, hogy nem is alszik olyan jól. A magányosság meglepő módon azonban nem befolyásolta a nappali szunyókálások minőségét.
A kutatók szerint ezek az eredmények rávilágítanak, hogy a társadalmi elszigeteltség és a magány két különböző fogalom, valamint arra, hogy a magány valóban káros lehet az egészségre.