Egy Seattle-i kórházban a beteggel közeli kapcsolatba került orvos megpróbált rontani kedvese állapotán, hogy az előrébb kerüljön a transzplantációra várakozó betegek listáján. Szerencsére az orvost kirúgták, és még nagyobb szerencse, hogy az egész csak a Grace Klinika tévésorozat második évadában történt meg.
Ez azonban csak egyetlen példa volt a televíziós sorozatok orvosainak példátlan viselkedésére. A Johns Hopkins Egyetem kutatói azt állítják, mind a Grace Klinika, mind a Dr. House második évada tele van olyan részekkel, amelyben hazudnak, csalnak, berúgnak és olyan döntéseket hoznak, amelyhez nem kérték a páciens beleegyezését. Ruth Faden, az Egyetem Bioetikai Intézetének vezetője munkatársaival azt vizsgálta, milyen gyakran fordulnak elő az ehhez hasonló etikai dilemmák a népszerű sorozatokban.
"Az orvosok gyakran mutattak felháborító viselkedést" - mondta el Faden. A Grace Klinikában például az egyik orvos megpróbált betegénél epilepsziás görcsrohamot okozni, hogy az átkerüljön egy másik osztályra. "Az olyan sorozatok válnak népszerűvé, amelyek izgalmasak vagy provokatívak. Az emberek nem azért kapcsolják be a tévét, hogy torokfájós kisgyerekeket nézzenek."
A szakértők úgy gondolják, hogy az egészségügyi dolgozók is bizonytalanná válnak a hasonló műsorok hatására. Mivel nagyon sokan nézik ezeket, sokan tanulnak belőlük és úgy gondolják, ez a valóság. Ez különösen az orvostanhallgatók, nővértanulók és más egészségügyi képzésben résztvevők esetében aggasztó, mivel ezek a műsorok meggyőzőbbek lehetnek, mint amit a saját szemükkel látnak a gyakorlatok során. A vizsgálat szerint a legtöbb orvostanhallgató és nővértanuló nézi ezeket a sorozatokat.
A leggyakrabban előkerülő etikai probléma a tájékozott beleegyezés volt, ezeket a beszélgetéseket általában helyesen ábrázolták, azonban néhány esetben az orvosok úgy ferdítették el az igazságot, hogy megszerezhessék a páciens beleegyezését. A szakmai hibák sokszor büntetlenek maradtak, a tiszteletlen viselkedésben pedig maga Dr. House jár az élen. Másrészről viszont az egészségügyi dolgozók számos esetben mutattak példamutató gondoskodást és együttérzést.
A tévében látott orvoslás és a való élet közötti különbség hamis elvárásokat szül, például a tévében csaknem mindig sikerül az újraélesztés, a családtagok pedig meglepődnek, hogy ez a való életben nincs így. Mind a betegeket, mind a családtagokat, mind az orvosokat jelentősen befolyásolják a hollywoodi alkotások, a kutatók most azt vizsgálják, mit tehetnek a helyes üzenetek eljuttatásának érdekében.
A cikk a Journal of Medical Ethics folyóirat áprilisi számában jelent meg.