A kedvező jellemvonások olyan tulajdonságok, amelyeket a környezet pozitívan ítél meg. Ide tartozik például az önuralom, a csapatmunkára való hajlam és az udvariasság. Ezek többnyire ösztönös viselkedés révén nyilvánulnak meg. Az embereknek általában 3-7 ilyen tulajdonságuk van.
Claudia Harzer és Willibald Ruch professzor, a Zürich-i Egyetem munkatársai két tanulmánnyal támasztották alá, hogy a munka öröme, magával ragadó mivolta, értelme, a vele kapcsolatos elégedettség és a cselekvési hajlandóság csak akkor tapasztalhatóak meg, ha az egyén neki való pályát választ.
Az első kutatás során a szakértő páros több mint ezer dolgozóval készített interjút, amelyből kiderültek, hogy a résztvevőknek milyen fő jellemvonásaik vannak, tudják-e azokat kamatoztatni a munkájukban, illetve ezek a tulajdonságok hozzásegítik-e őket a karrierben elérhető sikerekhez. A második felmérés az önanalízisen kívül szakértői elemzést is tartalmazott a karakterre vonatkozóan.
Kiderült, hogy a foglalkozás körében megélt kellemes élmények száma egyenesen arányos a hivatás végzéséhez használt készségekkel. Mindkét vizsgálat alátámasztotta: akik legalább négy kulcsfontosságú személyiségjegyet kamatoztattak munkahelyükön, kifejezetten pozitívan élték meg az ottani tevékenységet. A munka élvezete segít a benne történő elmélyülésben, ami fokozza a sikert, ezáltal az elégedettséget. Az erős hivatástudathoz már három ilyen tulajdonság is elegendő.
Az, hogy az egyes jellemvonások mennyire alkalmazhatóak a munkafolyamatban, többek között a munkahelyi szabályoktól és a munkaköri leírástól és az íratlan elvárásoktól is függ. Az egészségügyi dolgozók szerződése például számos higiénés szabályt tartalmaz, noha hivatásukhoz nem csupán gumikesztyűre, hanem barátságosságra, illetve empátiára is szükség van.
A svájci kutatók eredményeit valószínűleg az emberi erőforrás menedzserek és a munkahelyek ergonómiájáért felelős szakemberek is fölhasználják majd. "Világos, hogy pontosan milyen emberre van szükség egy-egy pozíciónál. Mindenkinek az a legjobb, ha megfelelő karakterű jelentkezőt választanak ki az adott feladatra" - magyarázta Claudia Harzer. "További kutatást igényel, hogy a tárgyalt személyiségjegyek hierarchiába rendezhetőek-e, hiszen vannak köztük olyanok, amelyek minden munka esetén hasznosak."