Agyi képalkotó technológiák alkalmazásával kiderült, hogy az idegrendszerre hogyan hat a különböző zenék hallgatása, befolyásolva az egyének érzelemszabályozását.
Az agy tudattalan érzelmeket szabályozó folyamatainak tanulmányozása során a kutatók mágneses rezonancia képalkotással rögzítették a résztvevők idegműködésének jellemzőit, miközben azok boldog, szomorú és félelmetes hangzású zenei klipeket hallgattak.
Kiderült, hogy a zene valóban befolyásolja a hallgatók érzelemszabályozását. A tanulmány bizonyítja, hogy különösen azok a férfiak, akiknek negatív érzéseket kell feldolgozniuk, negatívan reagálhatnak agresszív és szomorú zenére.
Habár tömegek hallgatnak zenét a hangulatuk javítására, de az nem volt világos, hogy ez a fajta zenehallgatás hogyan érinti a mentális egészséget. Finn és dán kutatók ezért vizsgálni kezdték a mentális egészség és a zenehallgatási szokások kapcsolatát, illetve a neurális válaszok és a zene által közvetített érzelmek összefüggését a viselkedésterápiás és képalkotási adatok alapján.
A résztvevők mentális változásait értékelték, beleértve a depressziót, a szorongást és neurotikusság megnyilvánulásait. Az elemzés azt mutatta, hogy a szorongás és neurotikus érzések előfordulása magasabb volt az olyan résztvevők (különösen a férfiak) között, akik inkább szomorú vagy agresszív zenét hallgattak a negatív érzéseik kifejezésére.
"Reméljük, a kutatás arra ösztönzi a zeneterapeutákat, hogy beszéljék meg a páciensekkel, hogy milyen zenéket hallgassanak a kezeléseken kívüli időben. Mindenki gondoljon arra, hogy a felhasználásától függően a zene segíthet vagy árthat a saját jólétének" – jelentette ki Emily Carlson a zene terapeuta, a tanulmány vezető szerzője.
Forrás: www.sciencedaily.com