Szabadság után rémálom a munka?

Hogyan tudjuk szabadság után zökkenőmentessé tenni a dolgos hétköznapokba való átállást, és felvenni újra a fonalat anélkül, hogy eluralkodna rajtunk a rosszkedv vagy esetleg a munkaundor? Szakember adott hasznos tanácsokat.

„Kikapcsolódásra mindenkinek szüksége van. A pihenés, a munkán kívül töltött idő, az új élmények és ingerek rengeteg plusz energiát adnak, ami szükséges ahhoz, hogy az év többi napját lendülettel telve éljük meg. Ezek a vakációk általában csökkentik a szervezet stressz-szintjét, növelik elégedettségünket, azonban a tartósabb boldogságot nem befolyásolják meghatározó mértékben. Az új helyek, emberek inspirálhatnak minket, új ötleteket adhatnak, esetleg új célokat is megfogalmazhatunk általuk. Egy-egy üdülésnek számos pozitív hatása van, hiszen tudja javítani az egészségérzetet, képes javítani a problémamegoldó képességet. Sajnos a munkába való visszatérés bizony előbb-utóbb eljön, és nem mindig megy könnyedén. Pedig, mint mindenre, erre is felkészülhetünk, így megkönnyítve a saját dolgunkat” – mutatott rá Andrássy Fanni, a Budai Egészségközpont pszichológusa.

munkahelyi stressz, fiatal nő
Vakáció után nem mindenki számára könnyű visszatérni a mindennapos munkába. Fotó: Getty Images

Tennivalók szabadság előtt

A szabadság előtt érdemes egy listát készítenünk azokról a feladatokról, amelyeket mindenképp el kell végeznünk az utazás előtt, valamint gondoskodjunk a helyettesítő kollégáról, aki távollétünkben mindent el tud végezni helyettünk. Érdemes a teendőket jól elosztani, hogy mindenre jusson elég idő, és az utolsó nap ne maradjunk túlórázni. Ha így teszünk, nyugodt szívvel tudjuk kikapcsolni a céges telefonunkat, ahogy nem érezzük majd a késztetést arra sem, hogy elolvassuk a bejövő e-maileket. Így lesz teljes és pihentető a kikapcsolódás.

A visszatérésünket már a szabadságunk előtt is érdemes átgondolni, megtervezni. Ami pedig az utazást illeti, szánjunk időt a megtervezésre, hiszen már többen is kimutatták, hogy a tervezgetés időszakában is megugrik a boldogságszintünk. A mértékletesség itt is fontos, a túltervezés megöli a spontaneitást, ami a kikapcsolódás rovására mehet, egyszersmind stressz-szintünk is felerősödhet.

Minden jó véget ér egyszer

A szabadságról bizony előbb-utóbb vissza kell térnünk, és az első munkanapot sem halaszhatjuk sokáig. Persze vannak olyanok, akik nagyon várják, hogy újra belevessék magukat a munkába, de vannak olyanok is, akiknek ez kicsit nehezebben megy. Számukra az alábbi néhány hasznos tipp nyújthat segítséget.

  • Ha tehetjük, ne a munkanap előtti napon érkezzünk haza. Hagyjunk időt magunknak az átállásra. Annál is inkább, mert az otthoni teendők is felhalmozódhatnak egy hosszabb távollét után, amelyek elvégzése szintén időt igényel. Induljon az első munkanapunk úgy, hogy ezekkel már nem kell foglalkoznunk, illetve az utazás fáradalmait is kipihentük.
  • Gondoljuk át a feladatainkat: milyen projektekkel foglalkoztunk a szabadságunk előtt, mi az, amit újra vissza kell majd vennünk. Az is lehet, hogy az új élményeknek köszönhetően akár új ötletek is segítik majd a megvalósítást.
  • Az első napokra ne tervezzünk nagy feladatokat. Éppen elég lesz a levelek elolvasása, a felmerülő feladatok összesítése, az aktuális projektek státuszának egyeztetése. Ebben az időszakban akár arra is szánhatunk időt, hogy átgondoljuk az eddigi folyamatokat, rutinokat, és lehet, hogy olyan új megoldások jutnak majd eszünkbe, amelyekkel hatékonyabbá tehetjük a munkavégzésünket.
  • Szánjunk időt az első munkanap elején a priorizálásra is, gondoljuk át, hogy mely feladatok sürgősek és fontosak. Ha ezt megtesszük, nem fog elterelődni a figyelmünk a lényegi feladatokról.
  • Vonódjunk be az utazás élményeibe, tudatosan éljük meg a szabadságunk pillanatait, és ne felejtsük el később sem a szép perceit. Ezáltal az agyunk is keresi majd későbbiekben a pozitív emlékek felidézését, ami hosszú távon támogatja mentális egészségünket.
  • Utazásról hazatérve gondoljuk át, hogy milyen pozitív tapasztalatokat szereztünk, miket tudunk beépíteni a munkánkba. Vigyünk magunkkal az irodába egy kedves emléket – például egy fényképet –, amely emlékeztet a kellemes napokra, és oldhatja a minket körülvevő munkahelyi stresszt.

„Ha eluralkodna rajtunk a nyaralás utáni rosszkedv, amely nem ritka jelenség, ne engedjük magunkat belesodródni a negatív gondolatokba és érzésekbe. Érdemes ehelyett pozitívan gondolkodni, meglátni munkánk pozitív részét. Emlékezzünk kicsit vissza a kollégákkal közös, izgalmas projektekre, a sikerekre és a munkahelyen kívüli lazításokra. Máris jobb kedvvel vágunk bele a munkába, sőt a nyaralós élményeket megosztva akár már most is megtalálhatjuk a jövő évi üdülés úti célját. Motiváljon minket a célok megvalósítása, hiszen minden befektetett energia megtérül, amit talán jövő nyáron egy különleges nyaralásra tudunk váltani. Ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak maradjunk egész évben, fontos saját magunkért tenni, gondot fordítani a regenerálódásra testileg és lelkileg is” – tette hozzá a szakértő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.