Világszerte több mint 350 millió ember szenved depresszióban, de közvetetten érintettek a családtagok, rokonok és barátok is. A WHO magyarországi regionális igazgatója.
A depresszió teszi ki a mentális zavarok okozta betegségterhek legnagyobb részét, összesen mintegy 20 százalékot a WHO európai régiójában és 26 százalékot az EU-ban. A depresszió a leggyakoribb oka a hosszú ideig tartó betegszabadságnak és a fogyatékosságnak. Egyes országok, mint például Dánia és Hollandia arról számoltak be, hogy a hosszú ideig tartó betegszabadságok és rokkantsági kifizetések közel 50 százalékának okai a mentális zavarok, többnyire a depresszió.
Ugyanakkor jelenleg a depresszióban szenvedő emberek kevesebb mint 50 százaléka - a világ legtöbb részén kevesebb mint 30 százaléka és némely országokban kevesebb mint 10 százaléka - részesül megfelelő kezelésben. A megbélyegzés miatt sokan nem mernek elmenni kezelésre - hangsúlyozta Pusztai Zsófia, hozzátéve: a depressziót jól és hatékonyan lehet kezelni, a korai felismerés viszont lényeges szempont.
Lehóczky Pál, a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke szerint a lelki egészség megélhető, komplex élmény, amely a mai modern pszichiátriában központi kategóriát képez. A lelki egészség nem csupán egy fogalom, vagy koncepció, hanem emberi szinten élmény, magatartás és törekvés.