A parkban tett séta több puszta kellemes délutáni időtöltésnél, a jó egészségi állapot megőrzésének kulcsfontosságú tényezője - állítja Frances "Ming" Kuo, az Illinois Egyetem környezet- és viselkedéskutatója.
Kuo munkatársaival különböző formában vizsgálja a zöld területek emberekre gyakorolt hatását. Ezt a kapcsolatot objektív mérésekkel támasztották alá, többek között rendőrségi adatokkal, vérnyomásméréssel, neurokognitív tesztekkel és az immunrendszer működésének fiziológiai méréseivel.
Az eredmények alapján zöldebb környezetben az emberek nagylelkűbbek és barátságosabbak. Közelebbi szociális köteléket tartanak fenn szomszédaikkal, erősebb a közösségi érzés, nagyobb a kölcsönös bizalom és a segítőkészség. Ezzel együtt kevésbé zöld környezetben magasabb az agresszió, az erőszak, az erőszakos és a vagyon elleni bűncselekmények aránya, még akkor is, ha a jövedelem és egyéb faktorokat is számításba veszünk. Gyakoribb a magányosság, és többen számolnak be nem megfelelő társadalmi támogatottságról - mondta a kutató.
A parkok szerelmesei, a kertépítő mérnökök és sokan mások évtizedek óta állítják, hogy a természet gyógyító erővel rendelkezik, mostanáig azonban ezeket az állításokat senki sem vizsgálta meg tudományos alapon.
A legutóbbi kutatás során azonban kiderült, hogy a zöld környezet nem csupán szociális és pszichológiai előnyökkel jár, hanem pozitív hatást gyakorol a testi egészségre is. Elősegíti a műtét utáni gyógyulást, több testmozgást tesz lehetővé, javítja az immunrendszer működését, elősegíti a cukorbetegek egészségesebb vércukorszintjének fenntartását, javítja a funkcionális egészségi állapotot és a független életre való képességet az idős felnőttek körében.
A kevésbé zöld környezet ezzel szemben a gyermekkori elhízás és más betegségek magasabb arányával hozható összefüggésbe, és a mortalitás magasabb arányával is kapcsolatban áll fiatal és idősebb felnőttekben.