Májusban 274 ezerre csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma az NFSZ adatai alapján az áprilisi 288 ezer után - írja a Portfolio . A lap kitért rá, hogy a válság csúcsához képest 100 ezer fővel csökkent az álláskeresők száma, azonban a járvány előtti szinthez viszonyítva még 30-50 ezer fővel több a munkanélküli. Az álláskeresők számának csökkenését egyébként a gazdaság újranyitása, illetve a szezonális hatások is segítették.
Fontos viszont megjegyezni, hogy a valóságban többen kereshetnek állást, mint ahogy az NFSZ adatai mutatják, mivel nem minden álláskereső regisztrál a foglalkoztatási szolgálathoz. Azok a regisztráltak, akik nem találtak még állást, kifejezetten nehéz helyzetben vannak: 47 százalékuk, vagyis 129 ezer fő semmilyen pénzbeli ellátást nem kap.
Nem könnyű a visszatérés
Nem túl jó hír, hogy a tartósan, egy éven túl nyilvántartásban lévő álláskeresők száma 20 százalékkal növekedett az egy évvel korábbi létszámhoz képest. A 92 ezer tartós álláskereső az összes álláskeresőhöz viszonyítva 34 százalékos arányt képviselt. Ez azért problémás, mert minél tovább állástalan valaki, annál nehezebb visszatérnie a munkaerőpiacra: megkopik, elavul a tudása, így kisebb eséllyel tud elhelyezkedni. Ami az iskolai végzettséget illeti, továbbra is jellemző, hogy magasabb iskolai végzettséggel könnyebb elhelyezkedni, mint alacsonyabbal.
Csökkent a csoportos leépítések száma
A csoportos leépítések száma a válság előtti szintre süllyedt a hónapban: májusban a foglalkoztatók összesen 215 személyt érintő csoportos létszámleépítésére vonatkozó döntést jelentettek be, ami jelentősen elmarad a válság csúcsán, 2020 júniusában bejelentett, 2300 fő fölötti létszámleépítéstől. Bár a járvány harmadik, márciusi hullámában újra megemelkedett a leépítések száma, a helyzet mostanra javult.