Jelek, hogy a munkánk megkeseríti az életünket

Mint az élet minden területén, úgy a munkahelyünkön is egyaránt megélünk mélységeket és magasságokat. Ez teljesen természetes. A probléma ott kezdődik, ha a mélységek kerülnek túlsúlyba, egy idő után pedig már egyetlen pozitív dolgot sem tudunk kötni az állásunkhoz. De egészen pontosan milyen jelekből érzékelhetjük, hogy a munkánk megkeseríti az életünket?

"Ha valaki nem élvezi a munkáját, az előbb-utóbb elkezd egyre negatívabban gondolkodni, viselkedni. Ez pedig sajnos egy öngerjesztő folyamat: minél negatívabban gondolkodunk, viselkedünk, annál rosszabbul érezzük magunkat" - mondta el a businessinsider.com -nak Amy Morin pszichoterapeuta, a 13 Things Mentally Strong People Don't Do (magyarul: 13 dolog, amit a mentálisan erős emberek nem csinálnak) című könyv írója. A munka tehát valóban megkeserítheti az életünket, sok esetben ráadásul úgy, hogy észre sem vesszük az erre figyelmeztető jeleket. Pedig ez lenne az első lépés afelé, hogy kiszabaduljunk egy rendkívül veszélyes csapdából.

8 munka, ami növelheti a rák kockázatát "A munka beteggé tesz" - szól a sokszor idézett közhely, ami bizonyos esetekben fokozottan igaz lehet. Kutatások szerint ugyanis vannak bizonyos foglalkozások, amelyeknél nagyobb az esély a daganatos betegségek kialakulására. Cikkünkből kiderül, melyek ezek.

Nem jó jel az állandó panaszkodás és a programok kerülése

Morin úgy gondolja, bajt jelez, ha esténként és hétvégén is csak a munkára tudunk gondolni. Aki hazaérve is azon töpreng, mit rontott el a legutóbbi meetingen, vagy minden egyes reggel amiatt kesereg, hogy másnap újra dolgozni kell menni, annak az életminőségét rendkívül negatív irányba befolyásolhatja az állása - hangsúlyozta a szakember. Ugyancsak nem egészséges az állandó panaszkodás sem. Teljesen természetes, ha időnként kesergünk a túlóra vagy a főnök megkérdőjelezhető intézkedései okán, de normál esetben nem szól minden találkozó a mi munkahelyi szenvedéseinkről.

A munka valóban megkeserítheti az életünket.
A munka valóban megkeserítheti az életünket. Fotó: Getty Images

Aki nem érzi jól magát a munkahelyén, az nemcsak a kollégákat , és így az irodai közös programokat igyekszik kerülni, de barátokkal, családtagokkal sem szívesen találkozik - mutat rá Morin. Szerinte a hárításnak az az oka, hogy rossz hangulat esetén az emberekkel való kapcsolódás kifejezetten fárasztó lehet. A szociális tevékenységek alól való kibújással párhuzamosan az érintett egyre ingerlékenyebb, türelmetlenebb, koncentrációs képessége romlik, de előfordul, hogy szomorúbb, kedvetlenebb az átlagnál. Nem törekszik már arra, hogy teljesítménye megfelelő legyen, feladatait hanyagul, motiváció nélkül végzi.

Ugyancsak megnyomhatja a fejünkben a vészcsengőt, ha a munkához kizárólag extrém negatív gondolatokat tudunk társítani. "Úgysem kapok béremelést.", "Soha nem fognak komolyan venni.", "Hiába minden erőfeszítés." - az ilyen és ehhez hasonló, sötét hangulatú belső monológok tökéletesek arra, hogy "segítségükkel" még mélyebbre süllyedjünk. Morin azt is leszögezte, ebben a pesszimista lelkiállapotban a pohár mindig félig üresnek tűnik, vagyis nehezebben vesszük észre, ha valami jó történik velünk. Hiába volt 9 pozitív aspektusa a napnak, ha átéltünk egy negatív tapasztalást, akkor csak arra emlékszünk.

Komoly betegségeket kockáztatunk

Ha a munka megkeseríti az életünket, az különféle fizikai tünetekben is megnyilvánulhat, amelyek széles skálán mozoghatnak: emésztőrendszeri panaszokat, fejfájást , szorongást, az immunrendszer gyengeségét (állandó betegeskedés) stb. tapasztalhatják az érintettek. Mondanunk sem kell, hogy ez már nem játék, hiszen súlyos betegségek alakulhatnak ki, ha a fent említett panaszok okát nem derítik fel, és szükség esetén nem kezelik. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy figyeljünk magunkra, és helyesen dekódoljuk testünk, lelkünk jelzéseit - bár soha nem késő cselekedni, minél hamarabb lépünk, annál könnyebb lesz a gyógyulás, változtatás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.