Koronavírus: a 2. hullámban is sokan váltak munkanélkülivé

A koronavírus-járvány második hulláma miatt tavaly novemberben bevezetett szigorítások hatására jelentősen, 16 százalékra nőtt a távmunkában dolgozók aránya Magyarországon. Júliusban és szeptemberben még csak néhány százalék volt ez az arány - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. Emellett azonban most is sokan vesztették el az állásukat.

A GKI 1000 ember bevonásával végzett reprezentatív felmérést, amelynek keretében azt vizsgálta, hogyan változtatták meg a foglalkoztatást a koronavírus-járvány miatt novemberben bevezetett szigorítások. Mint kiderült, jelentősen megnőtt a távmunkában dolgozók száma. Emellett a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya is emelkedett: a júliusi 1 százalékos, illetve a szeptemberi 3 százalékos értéket követően decemberben már elérte a 9 százalékot.

Ez utóbbinak leginkább az lehet a magyarázata, hogy a koronavírus megfékezését célzó korlátozások miatt sok vendéglátóhelyen és kereskedelmi szálláshelyen nincs szükség teljes állású személyzetre. Ezzel párhuzamosan csökkent a teljes állású bejárók aránya - a júliusban mért 89 százalékról, illetve a szeptemberi 94 százalékról decemberben 70 százalékra esett vissza.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus járványhelyzet,
A koronavírus-járvány a foglalkoztatást is megváltoztatta. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Rugalmasan reagáltak a járványra

Koronavírus: változtak az otthoni munkavégzés szabályai - kattintson!

A GKI szerint mindez azt jelenti, hogy a járvány második hullámára a vállalkozások rugalmasan reagáltak. Ahol lehetett, lehetővé tették a távmunkát, illetve az elbocsátások helyett igyekeztek növelni a részmunkaidőben dolgozók számát. Ugyanakkor a koronavírus-válság következtében nehezebb pénzügyi helyzetbe került kisebb vállalkozások nagy valószínűséggel tovább csökkentették a létszámot.

Elbocsátások is voltak bőven

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Arra is rámutattak, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2020 októberében a foglalkoztatottak száma elérte a 4 millió 451 ezret. Ugyanakkor a legalább öt főt teljes munkaidőben foglalkoztató vállalkozások, és a valamennyi költségvetési intézmény és foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezet által foglalkoztatottak számában 71,6 ezres, vagyis 2,2 százalékos visszaesést mért a hivatal. A GKI szerint az öt fő alatti vállalatoknál és az egyéb foglalkoztatási formáknál is 2,2 százalékos csökkenést feltételezve ebben a körben is mintegy 50 ezerrel kevesebben dolgoztak az előző évhez képest. Ezzel együtt 120 ezer lehetett a létszámvesztés a vizsgált időszakban.

Koronavírus: durván pusztított a munkaerőpiacon - a részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra