Óvakodjon a frissen kinevezett kollégáktól!

A legújabb kutatás azt mutatja, hogy a hatalomhoz nem szokott emberek nagyobb valószínűséggel bosszúvágyók, amikor hatalomra jutnak. A régóta hatalmon lévők ezzel szemben elnézőbbek a felismert gaztetteket illetően.

A Kenti Egyetem szakértője, dr. Mario Weick és az ausztrál Adelaide Egyetem kutatója, Dr. Peter Strelan első alkalommal vizsgálták a hatalom és a bosszú összefüggését. Kutatásukból az derült ki, hogy nagyobb valószínűséggel hajtanak végre bosszút és más agresszív tetteket olyan személyek, akik frissen jutottak hatalomhoz, így jobban félnek a fenyegetésektől, mint azok, akik magabiztosabbak hatalmi pozíciójukban.

A kutatók következtetésüket négy kísérletből vonták le, amelyekben közel ötszáz ember vett részt. A kísérletekben azt vizsgálták, hogyan reagálnak a résztvevők olyan bűnökre, mint a plágium, a hanyagság, a erőszakos bűncselekmények . Néhány résztvevőt hatalmi pozícióba helyeztek, mielőtt mérték az elkövető elleni bosszúra való hajlandóságot. A többi résztvevőt nem tették ki hatalomnak, vagy a tehetetlenség/gyengeség epizódjának tették ki.

Aki főnök lesz, bosszút áll?

Mind a négy kísérletből az derült ki, hogy a hatalomhoz nem szokott emberek, akiket hatalmi pozícióba helyeztek, nagyobb valószínűséggel voltak bosszúállók, mint azok, akik megszokták a hatalmi pozíciót . Nem tapasztaltak azonban különbséget a hatalommal nem rendelkező, illetve a rövid tehetetlenségnek kitett csoportok között. Azok viszont, akik hozzá voltak szokva a hatalomhoz, épp ellenkező tendenciát mutattak, ők hajlamosabbak voltak elnézően viselkedni a bűnelkövetőkkel szemben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.