Aki számítógépet használ, legalább egyszer életében kapott már olyan hibaüzenetet, hogy nincs elég hely a lemezmeghajtóján, a gép azonnal újraindul, vagy a dokumentum valamilyen végzetes hiba következtében elveszett. Az ilyen és ehhez hasonló jelenségek és hibaüzenetek a digitális korszak új betegségéhez, a technostresszhez vezetnek.
A stressznek ezen fajtája leggyakrabban azoknál lép fel, akik olyan informatikai eszközzel kénytelenek dolgozni, aminek működését kevéssé látják át, így mindennapjaikat szorongás, gyakori fejfájások, ingerültség, álmatlanság és kedvetlenség "tarkítják".
A PC-kkel járó stressz egyre nyomasztóbb terhet ró még a rutinosabb felhasználókra is, és a vírustámadásokkal és a lassú szoftverekkel járó bosszúság kihathat az egészségre is. Mint ahogy az egy is kiderült, a számítógépek mára már jelentős mértékben befolyásolják az átlag felhasználó életét, így a még pontosabban definiált számítógépes betegség, a számítógépstressz-szindróma (CSS) tünetei is sokaknál jelentkeznek. A tény maga elkeserítő, a körülményeken azonban magunk is enyhíthetünk.
Káros az egészségre!
Ahogy egyre inkább függünk a technikától, úgy fűzzük egyre szorosabbra a viszonyt a számítógépekkel és a legújabb kütyükkel. Online bankolás, táblázatok kezelése, családi fényképek tárolása, vagy akár csak a napi e-mailezések - mind-mind magukban rejtik a hibalehetőséget és a plusz bosszúságot. Ennek érezhető egészségkárosító hatása lehet: a felgyorsult szívritmus, a merev izomzat és az emelkedő vérnyomás figyelmeztetnek bennünket arra, hogy a géphasználat is állandó stresszhelyzetet jelent.
Álljunk fel a géptől!
Ha nem tudjuk elkerülni, akkor legalább meg kell tanulnunk higgadtan kezelni a gép előtt jelentkező bosszantó szituációkat. Már a tudatos légzés elsajátításával is csökkenthetjük a hibaüzenetekkel, a gép összeomlásával járó káros hatásokat, hiszen nyugodt légzéssel a szervezetünkben automatikusan csökken a stresszhormonok szintje, mérséklődik a szívverések gyakorisága, illetve csökken a vérnyomás is.
Mivel a gép előtt jelentkező stressz legtöbbünknél először a vállunkra "ül", illetve fájó hát és migrén formájában jelentkezik, a bennünk levő feszültséget a problémás testrészek lazításával enyhíthetjük. Ezeket jól oldja a jóga, de akár a számítógép előtti torna is ( lásd videónkat ). Álljunk fel óránként a gép elől, sétáljunk, vegyünk mély levegőket!
Jól tudjuk, hogy számítógép rendkívül addiktív, azaz sokszor észre sem vesszük, ha már órák óta a monitorra szegezzük a tekintetünket és markoljuk az egeret: inkább állítsunk emlékeztetőt, ami figyelmeztet, ha itt az idő egy kis pihenésre! Igyunk egy teát (ne kávét!), hagyjuk el az irodát, keressünk egy csendes zugot, ahol relaxálhatunk!
A környezet is fontos!
A számítógép körüli teret is érdemes úgy alakítanunk, hogy kényelmesen tudjunk ülni, illetve a világítás is megfelelő legyen. Egészséges munkakörnyezetben, megfelelő tartással megelőzhetjük a PC-használattal járó fizikai betegségeket is, így például a "számítógép által okozott károsodással" ( Computer Related Injuries , CRI) járó - többnyire mozgásszervi - betegségeket, amelyek a nyakat, a felső végtagokat, valamint a hátat, a feneket, a mellüreget, a szemet és a lábat érintik.
Homo elektronicus?
A technikai fejlődéssel lassan mindenkinek fel kell vennie a lépést. Fontos tudatosítanunk, hogy hol szabjuk meg a határt, ameddig hagyjuk, hogy a technika befolyásolja az életünket. Azon felül pedig, amit mi felhasználóként tehetünk (lásd tippjeinket), igyekezzük magunkat függetleníteni munkaeszközünktől!