Az amerikai munkastatisztikai hivatal (Bureau of Labor Statistics) és az OECD nemzetközi statisztikái is igazolják ezt a jelenséget mind az Egyesült Államok, mind Európa tekintetében - írja a mult-kor.hu történelmi magazin.
Statisztikák szerint 2017-ben az átlag amerikai munkavállaló 1780 órát dolgozott évente, míg az átlag magyar 1740-et. Ehhez képest egy angol paraszt a középkorban nagyjából 1620 órát töltött munkával évente. A magazin utánajárt, mi okozhatta a munkaórák drasztikus növekedését.
Kevesebb munka, több szabadidő
A földeken végzendő munka napjainkhoz hasonlóan a középkorban is szezonális volt, egy átlagos jobbágynak legalább nyolc hét, de akár fél év szabadidő is juthatott. Ráadásul mivel az egyház is jól tudta, hogy a pihenés lehetősége boldoggá és nyugodttá teszi az embereket, így rengeteg kötelező munkaszüneti napot iktatott a naptárba.
De általánosságban az emberek mindennapjai is jóval kevésbé voltak kötöttek. Nem siettek az étkezéseikkel, és sok helyen bevett szokás volt a délutáni alvás, amelynek a mediterrán országokban napjainkban is tartja magát. Az élet akkoriban sokkal lassabb és kényelmesebb volt, a munka üteme pedig nyugodtabb. Lehet, hogy az emberek nem voltak gazdagok, de cserébe rengeteg szabadidejük volt.
A magazin szerint egy 13. századi dolgozónak akár évi 25 hét szabadidő is juthatott, ehhez képest ma Magyarországon évi 20 nap szabadság jár alapszinten a munkavállalóknak, amihez jöhetnek a kor, gyermekek és más tényezők miatti a plusz napok.
Az Egyesült Államok Orvostudományi Nemzeti Könyvtárának kilenc évig tartó kísérlete szerint egyébként az éves vakációk gyakorisága "összefüggésben áll a bármilyen okból való halálozás csökkent kockázatával", a kutatók pedig arra a következtetésre jutottak, hogy "a vakációzás jót tehet az egészségnek."