A tanulmány már csak azért is meglepő, mert a kutatást folytató Warwick's Medical School szakértői sem gondolták volna, hogy erre a konklúzióra jutnak összegyűjtött adataikból. Mindeddig úgy vélték, egyértelmű kapcsolat van a mentális problémák és az iskolázottsági szint között. Az iskolázatlanságot alacsonyabb keresettel, rosszabb körülményekkel, bűnözéssel, alkoholizmussal és droghasználattal kötötték össze.
Az új tanulmány szerint azonban az emberek iskolázottsági szintje nem járult hozzá ahhoz, hogy boldogabbak legyenek, vagy ahogy a tanulmány fogalmaz: "jó mentális egészségnek örvendjenek". Ez azért is lehet, mert attól, hogy valaki nem jár iskolába, még lehet jó munkaetikája és érkezhet olyan környezetből, ahol nagyon jól kidolgozott társadalmi támogatórendszer vette körül. Az emberek ugyanis jobban boldogulnak bármilyen problémával, ha vannak segítőik, ez például az afro-karibi közösségekben tapasztalható nagyon erősen.
A Warwick's Medical School kutatócsoportja mintegy 17 ezer brit felnőttel kapcsolatos egészségügyi felmérést vizsgált át, összevetette ezeket iskolázottsági és kereseti adatokkal. Végeredményként pedig az jött ki, hogy a rossz mentális egészség nem függ össze az iskolázottsággal. "Ha az alacsony iskolázottság velejárói a mentális problémák, úgy vélnénk, ez fordítva is igaz, pedig nem. Meglepő módon sokkal nagyobb az esélye a mentális jólétnek az afrikai, afrikai-karibi, indiai és pakisztáni etnikumi csoportok között" - mondta el Sarah Stewart-Brown profeszor, a tanulmány szerzője.