3 ok, amiért nem lépünk ki egy rossz párkapcsolatból

Papíron nagyon egyszerűnek tűnik a dolog: ha nem működik egy párkapcsolat, és nincs esély rá, hogy ez a jövőben változni fog, akkor ki kell lépni belőle. A gyakorlatban azonban mindez jóval bonyolultabb. Vannak ugyanis, akik, bármennyire rossz és reménytelen is a helyzet, maradnak. Miért?

„Úgy tűnik, Glenn jól érzi magát, amikor azt látja, hogy küzdök, szenvedek. Gyakran távolságtartó, sőt, egyenesen goromba velem. Amikor megpróbálom megbeszélni vele a dolgokat, azt mondja, azért vannak problémáink, mert túlságosan érzékeny vagyok. Aggódom, hogy ha elhagyom, akkor talán megváltozik, és a következő párja már a ’jó’ Glennt kapja meg, én pedig lemaradok róla. Glenn azonban, bárhogy is kérem, nem változik meg. Miért nem tudok véget vetni a kapcsolatnak?” – idézi a Psychology Today oldalán megjelent cikkében dr. Jeffrey Bernstein pszichológus a 35 éves Lisát, aki nem mellesleg a páciense.

Mint azt dr. Bernstein hangsúlyozza, gyakran előfordul, hogy jóval tovább maradunk benne a rossz, sőt, mérgező kapcsolatokban, mint ameddig igazán szeretnénk. A szakember szerint ez egy érzelmileg rendkívül kimerítő, lélekromboló helyzet. Írásában végigveszi, melyik az a három fő ok, amely miatt nem vagyunk képesek szakítani ilyenkor.

Sokan képtelenek szakítani, bármennyire is rossz a helyzet. Fotó: Getty Images
Sokan képtelenek szakítani, bármennyire is rossz a helyzet. Fotó: Getty Images

"Elvárás" a rossz bánásmód

Sokan azért nem tudnak kilépni egy rossz párkapcsolatból, mert nincsenek tisztában a saját értékeikkel. Úgy gondolják, nem méltóak a szeretetre , kedvességre, empátiára, és ezért azt érdemlik, hogy rosszul bánjanak velük. Ráadásul, mivel gyengének és bizonytalannak érzik magukat, túlbecsülik azokat a rövid időszakokat, amikor a partnerük némiképp jobban törődik velük.

Rossz, de legalább ismerős

Ugyancsak gyakori oka a maradásnak, hogy a mérgező kapcsolat egyfajta hamis biztonságérzetet ad, amely révén védve érezhetjük magunkat az ismeretlentől. Lehet, hogy súlyos problémáktól terhes a párunkkal való viszonyunk, és rengeteg fájdalmat kell elszenvednünk, de inkább a folyamatos harcot választjuk, mint a változással járó bizonytalanságot, félelmet.

Az egyedüllétnél bármi jobb

Vannak, akik azzal magyarázzák a szakítás folyamatos elodázását, hogy inkább benne maradnak egy diszfunkcionális kapcsolatban, mintsem  egyedül legyenek. Számukra ugyanis elviselhetetlen az, hogy nincs mellettük valaki. Látják magukat, ahogy megérkeznek az üres lakásba, és nincs kire várniuk, ahogy egyedül mennek moziba, étterembe, vásárolni, és úgy érzik, az ilyen élet csakis szomorú és reménytelen lehet. Bármilyen rosszul is érzik magukat a párjuk mellett, azzal a gondolattal nyugtatják magukat: „legalább van valakim!”

Ne ostorozzuk magunkat

Cikke zárásaként dr. Bernstein kiemeli: ha olyan helyzetben vagyunk, amelyben rosszul bánnak velünk, és úgy tűnik, hogy nincs remény a változásra, ne ostorozzuk magunkat. Ahelyett, hogy azt ismételgetnénk, „ki kellene” lépnünk a kapcsolatból, koncentráljunk a távozás előnyeire. A „kellene” szó ugyanis fölösleges nyomást helyez ránk, és azt erősíti bennünk, hogy szégyellnünk kell magunkat, amiért nem vagyunk képesek szakítani .

A szakember szerint a következő előnyei lehetnek a rossz kapcsolatból való kilépésnek:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Kevésbé leszünk depressziósak, és kevésbé fogunk szorongani.
  • Megadjuk magunknak az esélyt, hogy olyasvalakivel találkozzunk, aki jól bánik velünk.
  • Visszanyerhetjük az önbecsülésünket és a szabadságunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.