Ezek jelzik, hogy társfüggő vagy

Egyes kapcsolatokban a két fél élete, személyisége túlságosan is összefonódik: az egyikük mindent a másikért tesz, akár önmaga kárára is. A másik pedig egy döntést sem tud meghozni önállóan. Szerencsére a társfüggőségen lehet változtatni: sok munkával ugyan, de egészségessé lehet formálni egy addig káros kapcsolatot.

A társfüggőség alatt azt értjük, ha valaki folyamatosan a másik igényeit helyezi előtérbe a sajátjai helyett. Ez egy egészségtelen párkapcsolati dinamikához vezet: az egyik teljesen alárendeli magát a másiknak, aki ezért egyre jobban támaszkodik a párjára. Egy idő után így a felek már nem tudják szétválasztani magukat - írja a Psych Central.

A leggyakoribb jellemzői:

  • az önfeláldozás,
  • a másokra való koncentrálás,
  • az irányításvágy, ami konfliktushoz vezethet,
  • és nehézség az érzelmek felismerésében és kifejezésében. 

Ezek a viselkedési formák pedig nemcsak pár-, hanem más jellegű kapcsolatokban is felmerülhetnek.

Ilyenek a társfüggők

A társfüggők általában kerülik a konfliktust, inkább bocsánatot kérnek, vagy vállalják a felelősséget bármiért, csak hogy megmaradjon a béke. Rengeteg olyan dolgot csinálnak, amit ők maguk igazából nem akarnak, mert másoknak örömöt akarnak szerezni. Amikor viszont a saját maguk kedvére tesznek valamit, akkor bűntudatot éreznek. Teljesen idealizálják a partnerüket vagy más szerettüket, akkor is fenn akarják tartani a kapcsolatot, ha amúgy nem elégedettek vele, mivel rettegnek attól, hogy elhagyják őket. Nagyon aggódnak a szeretett fél szokásai vagy viselkedése miatt, hajlamosak helyettük döntést hozni, hogy irányítsák őket. Egy idő után pedig már csak a másik igényeinek függvényében tudják meghatározni magukat.

Társfüggőség
Van, aki mindenét alárendeli a partnere igényeinek. Fotó: Getty Images

Okai

Az ilyen típusú viselkedést számtalan tényező kiválthatja, többek között az alábbiak:

  • fizikai, érzelmi, vagy szexuális abúzus,
  • a szülők vagy gondviselők nem törődtek az egyén igényeivel gyerekkorában,
  • mentális problémákkal (például borderline személyiségzavar vagy nárcisztikus) küzdő szülők,
  • irányító vagy túlságosan óvó szülő, aki nem tanítja meg a gyereknek a határok meghúzását,
  • ha az egyik vagy mindkét szülő elhagyja a családot, ami miatt folyton attól fél valaki, hogy elhagyják,
  • kritizáló szülők, testvérek, bántó osztálytársak, akik miatt önbizalomhiány alakul ki.

Van megoldás

Ha felismerjük magunkon ezeket a tulajdonságokat, és változtatni szeretnénk, azon sokat kell dolgoznunk, akár terapeuta segítségével is. Mehetünk a pár-vagy családterápiára, attól függően, hogy kivel alakult ki az egészségtelen viszony. Ezeken az üléseken biztonságban mondhatjuk ki, hogy mire van valójában igényünk, és kérhetünk segítséget ezek megfelelő kommunikálásban, és a másik egészséges mértékű segítésében. 

A másikról való leválás részeként több időt kell töltenünk egyedül, ha megtehetjük: újra feltöltődhetünk, újra felfedezhetjük az érdeklődési körünket, a hobbijainkat. Visszatérhetünk a korábbi céljainkat, amikről a másik hatására letettünk. A folyamat során megtapasztalhatjuk, mi a különbség egy kiegyensúlyozott és egy társfüggő kapcsolat között.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra