Génjeinkben a boldogság
Két ember vonzalma számos okból felébredhet egymás iránt. A hasonló érdeklődés, a fizikai vonzalom vagy az azonos értékrend is megalapozhatja a kölcsönös szimpátiát. A hosszú távra szóló, boldog házasságban azonban, úgy tűnik, a pár genetikája is szerepet játszik - friss kutatási eredmények legalábbis erre utalnak.
A szakemberek annak a génvariánsnak a szerepét vizsgálták, amely befolyásolja az oxitocin nevű, kötődést elősegítő hormon termelődését. A kutatásba 178 házaspárt vontak be, a résztvevők 37 és 90 év közöttiek voltak. Az alanyok kitöltöttek egy kérdőívet az érzéseikkel, a boldogságukkal és a biztonságérzetükkel kapcsolatban. Ezt követően pedig mindenkitől nyálmintát vettek a genetikai profilok elkészítéséhez.
A közös élet kulcsa
A szakemberek arra jutottak, hogy a pároknál, ahol legalább az egyik fél hordozója volt a GG genotípusként ismert génvariánsnak - amelyben benne van egy bizonyos oxitocinreceptor -, mindkét fél boldogabbnak és biztonságosabbnak érezte a házasságát, mint azok, akiknek a génállományában más genotípust találtak.
Az OXTRrs53576 nevű oxitocinreceptor-variánst korábban is kapcsolatba hozták az érzelmi stabilitással, az empátiával és a társaságkedveléssel, de ez a tanulmány volt az első, amely a házastársi elégedettségre gyakorolt hatását vizsgálta. A szakemberek szerint a házasság sikerességére nemcsak a közös élet van hatással, hanem a házastársak génállománya is. Az is kiderült, hogy a GG genotípussal rendelkezők házasságában kevesebb a feszültség és erősebb a kötődés a felek között.
Forrás: sciencedaily.com