Miért váltottak őseink az alkalmi párkapcsolatokról a családalapításra? Mindez nem egyszerűen morális kérdés, hanem egy régóta fennálló evolúciós dilemma, amelyre úgy tűnik, most egy, a knoxwille-i Tennessee Egyetem evolúciós biológia professzora, Sergey Gavrilets által publikált tanulmány választ ad.
Kutatásai során egy matematikai modellt is felvázolt, nem csupán a társadalmi viselkedési módokat vette figyelembe. A tanulmány bemutatta: az, hogy hogyan választanak a nők partnert maguknak az emberi fejlődés kulcsszabálya. Ez vezetett ugyanis a monogám kapcsolatokhoz, amely kialakította azt a családmodellt, amelyet napjainkban ismerünk.
Civilizációnk kulcsa a nők bölcsességében és hűségében rejlik, amellyel képesek voltak egy férfit arra kötelezni, hogy ahelyett, hogy "lecserélje" őket, tartós kapcsolatban maradjanak. Mint egy régi kínai közmondás tartja: a férfi a fej, ám a nő a nyak, amely arra mozgatja, amerre ő akarja. A tudós által alkalmazott matematikai modell pedig bebizonyította, hogy az evolúció egy alapvető faktora a nő partnerválasztása volt, illetve a hűsége, amellyel kitartott mellette. Mindez ugyanis megváltoztatta a férfiak párválasztási stratégiáját. Ha a nők nem késztetik arra a férfiakat , hogy mellettük, illetve gyermekeik mellett döntsenek, talán sosem fejlődtünk volna idáig.