Milyen jelekre érdemes figyelni és hogyan segíthetünk?
Tünetek, amelyek depresszióra utalhatnak
Az első és egyik legkönnyebben észrevehető jelzés , ha a partnerünk alvási szokásai drasztikusan megváltoznak: az addigi jó alvóból nyugtalanság, szorongás vagy inszomnia következtében rossz alvó lehet. De előfordulhat az is, ha valakinél az átlagosnak tekinthető alvásidőt túl sok szunyókálás váltja fel.
Érdemes felfigyelni arra is, ha párunk hangulatingadozásai gyakoribbá válnak - a depressziósokat akár naponta többször is felingerelheti valami, általában apróságok. Ilyenkor gyakran fel sem tűnik nekik, hogy puffogás, morgás, dühöngés közben megbántják a társukat. A partnernek ezért később - amint lenyugodtak a kedélyek - fontos szóvá tennie, ami történt.
Bárkinek lehetnek sűrű hetei a munkában, de ha azt vesszük észre, hogy párunk huzamosabb időn át lemondja a baráti találkozókat, és nem akar azokkal az ismerősökkel, kollégákkal, családtagokkal találkozni, akiknek egyébként élvezi a társaságát, az szintén gyanús. Árulkodó jel lehet az is, ha nem érdeklődik a korábbi hobbijai iránt, és nem leli örömét kedvenc tevékenységeiben, ételeiben. Ha ezeket tapasztaljuk, próbáljuk elhívni párunkat egy rövidebb közös programra, például sétálni vagy egy kávéra a sarki kávézóba. A lényeg, hogy kimozduljon, még akkor is, ha csak kis időre teszi.
A depresszió az agy kémiai egyensúlyára is hatással lehet, épp ezért befolyásolhatja többek közt a szexuális vágyat is. Egy kutatás szerint a kezeletlen depresszióban szenvedők közel fele szenved a libidó erőteljes csökkenésétől vagy hiányától, de a már diagnosztizált betegek 63 százalékára is jellemző a probléma - náluk a gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezhet.
Hogyan segíthetünk?
Bár a depresszió együtt járhat azzal is, hogy a betegek nehezen tudnak beszélni arról, mit éreznek, fontos, hogy mindig hallgassuk meg őt, előítéletek nélkül. Ez nemcsak erősítheti a kapcsolatot, hanem abban is segíthet, hogy felmérjük, jobban van-e vagy épp rosszabbodik az állapota. A helyzet senki számára nem könnyű, de türelemmel, bizalommal, empátiával és kedvességgel átvészelhető.
Ezen kívül fontos, hogy olvassunk sokat a betegségről, képezzük magunkat, hogy jobban megértsük, min megy keresztül a párunk. Továbbá próbáljuk meggyőzni őt arról, hogy bár szívesen segítünk, mellette állunk és meghallgatjuk, hosszabb távon egy szakember felkeresése a legjobb megoldás mindenkinek.
Forrás: thriveglobal.com