Barátok között nemcsak vidám dolgok kerülhetnek szóba, gyakran előfordul, hogy kényesebb témákat is megvitatunk egy-egy beszélgetés alkalmával. Ilyen például a megcsalás is. Ha arra kell reagálnunk, hogy a barátunkat megcsalta a párja, általában nem ütközünk nehézségekbe: felháborodunk, dühösek vagyunk, a barátunk védelmére kelünk, vigasztaljuk. De mi a helyzet akkor, ha ő az, aki félrelépett? Dr. Rosara Torrisi szexterapeuta elmondja , hogyan viselkedjünk ilyenkor.
Kényelmetlenség és meglepődés
A szakember első és legfontosabb javaslata az, hogy ne ostorozzuk magunkat azért, ha hirtelen nem tudunk mit mondani, nem találjuk a megfelelő szavakat. Nincs ebben semmi meglepő, elvégre elég kellemetlen irányt vett a beszélgetés, az ilyen szituációk kezelését pedig szinte lehetetlen játszi könnyedséggel abszolválni. Áruljuk el a barátunknak, hogy kissé kényelmetlenül érezzük magunkat, meglepett minket, amit hallottunk, de jelezzük, hogy ettől függetlenül meghallgatjuk a történetét, amennyiben szeretne róla bővebben is beszélni. Így lesz időnk összeszedni a gondolatainkat, és kisebb az esélye, hogy olyat mondunk, amit később megbánnánk.
Ne ítéljünk addig, amíg...
Bár könnyű elítélni azt, aki félrelép, addig semmiképpen se törjünk pálcát a barátunk felett, amíg nem tudunk meg többet a háttérben zajló eseményekről, figyelmeztet Dr. Torrisi. Sőt: akkor is célszerű visszafogni magunkat, ha már valamennyire képbe kerültünk a történettel kapcsolatban. Egy megcsalást ugyanis számos olyan folyamat magyarázhat, amit igazán csak az érintettek érthetnek meg, így hiába mesél el nekünk mindent a barátunk, nem feltétlenül érezhetjük át a helyzetét.
Egy fontos kérdés
A szexterapeuta szerint a beszélgetés során azt is érdemes megtudakolni a barátunktól, hogy tulajdonképpen mit vár tőlünk, miért mondta el nekünk a titkát. Segítséget kér, egy kis együttérzésre, megértésre vágyik, vagy éppen arra, hogy igazoljuk, jól tette, amit tett? A nyíltság valószínűleg nemcsak a mi helyzetünket, hanem a barátunkét is megkönnyíti, ne köntörfalazzunk tehát, kérdezzük meg nyugodtan, mi a szándéka.
A barátság próbája
Persze, minden igyekezetünk ellenére is előfordulhat, hogy egész egyszerűen nem tetszik nekünk, amit a barátunk mond: azt vehetjük észre, hogy elkezdünk máshogy nézni rá, úgy érezhetjük, a barátságunk már nem lehet többé ugyanaz. Ez teljesen normális. Nem minden barátság egyforma: lehet, hogy ha az évtizedes legjobb barátunk osztja meg velünk ezt a titkot, a kezdeti sokk után ugyanúgy szeretjük majd, még akkor is, ha nem értünk vele egyet. Ha viszont a kapcsolat felszínesebb, nem biztos, hogy minden fölött szemet tudunk hunyni.
Titoktartásra kötelezve
Készüljünk fel arra, hogy a barátunk esetleg megkér minket, ne mondjuk el senkinek, ami történt. Ha úgy érezzük, erre képtelenek vagyunk - főleg a párja előtt nem akarunk hazudni , akivel mondjuk rendszeresen találkozunk -, Dr. Torrisi szerint játszunk nyílt lapokkal. Mondjuk azt a barátunknak, hogy most kicsit szüneteltetnénk a vele való kapcsolatot, vagy hívjuk fel a figyelmét, hogy ha ő nem lesz őszinte a párjával, akkor majd mi beszélünk vele. Arra azonban vigyázzunk, hogy ne legyünk gonoszak, lekezelőek! Azt is felajánlhatjuk, hogy segítünk neki kitalálni, hogyan tudna a legdiplomatikusabban beszélni a történtekről a párjának. Adjunk tippeket, megoldási javaslatokat, hátha a támogatásunk nyomán hamarabb rendeződnek a párkapcsolati gondok.