Ahhoz, hogy egy párkapcsolat jól működjön, elengedhetetlen a bizalom. Ha komolyan vehető okok, bizonyítékok híján is rendszeresen eszünkbe jut, vajon görbe utakon jár-e a másik, akkor érdemes elgondolkodni azon, miben gyökerezhetnek a kételyeink, miért nem hiszünk párunk hűségében. Az Elite Daily magazin szakembereket kérdezett meg arról, mi állhat ilyenkor a háttérben.
Nem bízunk önmagunkban
"Önbizalomhiány esetén különösen gyakori, hogy az érintettek kételkednek párjuk hűségében" - mondja Kerri-Anne Brown mentálhigiénés tanácsadó. Mivel nem tartják magukat sokra, képtelenek elhinni, hogy a kedvesük valóban szereti őket, velük akar lenni, és folyton arra gondolnak, hogy párjuk biztosan mással is találkozgat. Susan Winter párkapcsolati szakértő szerint az, hogy nem bízunk magunkban, lehet időszakos is: az egészségügyi problémáktól kezdve a munkahely vagy egy szeretett személy elvesztéséig bármitől "megbillenhetünk", aminek az a következménye, hogy kételkedni kezdünk párkapcsolatunk szilárdságában.
Korábban volt már rossz tapasztalatunk
Teljesen érthető, hogy ha egy korábbi párunk megcsalt minket, a rossz emlékek miatt a jelenlegi kedvesünkben sem tudunk maximálisan megbízni. "Ez nagyon erős szorongást okozhat, aminek hatására mindent gyanúsnak látunk, amit a párunk tesz" - magyarázza Brown, aki szerint az olyan traumák, mint a megcsalás, sokakat örök életre megsebeznek. "Ha valakit korábban már megcsaltak, akkor egyfajta poszttraumás stressz szindróma (PTSD) alakul ki nála. Mivel egy borzasztóan fájdalmas élményt élt át, túlérzékennyé válik a témával kapcsolatban" - mutat rá Alessandra Conti házassági tanácsadó.
Megváltoztak a szexuális szokásaitok
Bár természetes, hogy az idő múlásával csitul a párok között a szenvedély, és csökken a szeretkezések gyakorisága, vannak, akik ettől pánikba esnek, és megcsalást vizionálnak. "Ha nagyon aggódunk emiatt, üljünk le beszélgetni róla a partnerünkkel, ne várjuk meg, míg a másik kezdeményez. Közösen könnyebben kitalálhatjuk, hogyan lehetne felpörgetni a szexuális életünket" - tanácsolja Nora Dekeyser párkapcsolati szakértő.
Több időt töltünk külön
A távolság is felébresztheti bennünk a kételyt. Ha bármilyen oknál fogva több időt töltünk külön egymástól, úgy érezhetjük, gyengül a kötelék, és a párunk máshol keresi azt, amit mi nem tudunk megadni neki. "A fizikai távolság sajnos megrengetheti a párkapcsolatokat, de szorongás és gyanakvás helyett célszerű inkább azon gondolkozni, hogyan tudnánk megoldani a helyzetet. Ha nem megvalósítható, hogy többet legyünk együtt, akkor igyekezzünk azt a kevés közös pillanatot emlékezetesebbé tenni és minél jobban megélni" - így Dekeyser.
Eltávolodtunk egymástól
Nem csak a fizikai távolság miatt juthat eszünkbe, hogy a párunk hűtlen lett hozzánk. Ha korábban közel álltunk egymáshoz, most pedig sokkal lazább lett a viszonyunk, akaratlanul is a legrosszabbra gondolhatunk. Pedig lehet, hogy a másiknak egyszerűen csak több személyes térre van szüksége. "Attól még szerethet minket, hogy néha vágyik egy kis különlétre. Fontos, hogy egy párkapcsolatban mind a két fél szánjon magára elég időt, máskülönben könnyen elegük lehet egymásból" - szögezi le Conti.
Így mondjuk el a partnerünknek
Amennyiben semmilyen észérv vagy változtatás nem tudja kiverni a fejünkből azt a zavaró gondolatot, hogy megcsal a párunk, mondjuk el neki őszintén, mire gyanakszunk. "Amikor nincs a birtokunkban minden fontos információ egy téma kapcsán, hajlamosak vagyunk saját magunknak magyarázatot adni. Csakhogy ezek a magyarázatok sokszor távol állnak a valóságtól" - mondja Brown.
Ideális esetben a beszélgetés után megnyugszunk. De még ha véletlenül ki is derül, hogy aggodalmaink nem voltak alaptalanok, akkor is felfoghatjuk pozitívan a történteket. "Bár fájdalmas lehet hallani az igazságot, legalább napvilágra került minden, és nem élünk tovább bizonytalanságban, stresszben. Az, hogy végre tisztán látunk, lehetővé teszi, hogy jobbá váljon a kapcsolatunk - persze, csak ha úgy döntünk, hogy adunk még egy esélyt a párunknak. Ha pedig úgy határozunk, hogy végleg lezárjuk a viszonyt, valószínűleg megerősödve lépünk ki belőle, mert tudjuk, hogy olyan döntést hozunk, amit a legjobbnak éreztünk - ahelyett, hogy a végtelenségig a sötétben tapogatóztunk volna" - így a mentálhigiénés tanácsadó.