Jelek, hogy érzelmileg manipulálnak minket

Az érzelmi manipuláció nagyon alattomos dolog, így nem könnyű felismerni. De nem is lehetetlen, főleg, ha tudjuk, mit „keressünk”. Melyek az árulkodó jelek, és mit tegyünk, ha azt gyanítjuk, hogy érintettek vagyunk?

Érzelmi manipulációról akkor beszélünk, amikor valaki, akivel kapcsolatban állunk, megpróbálja kihasználni az érzelmeinket annak érdekében, hogy elérje, amit akar. Dr. Robin Stern pszichoanalitikus szerint, aki könyvet is írt a témában, ez nem más, mint hatalmi játék, a cél pedig az, hogy irányítsanak minket. Dr. Amalia Kelley mentálhigiénés szakember pedig azt emelte ki, hogy az érzelmi manipuláció tulajdonképpen a bántalmazás egy formája, ami óriási kárt okozhat az elszenvedőjének: hatására bizonytalanság, önbizalomhiány alakulhat ki, az áldozat a manipulátoron kívül mindenkitől elszigetelődhet. A szakember hozzátette továbbá, hogy az érzelmi manipuláció bárhol előfordulhat, párkapcsolatban, családtagok között vagy akár a munkahelyen is.

Mint azt dr. Joanne Frederick mentálhigiénés szakember hangsúlyozta: ezért lényeges, hogy tisztában legyünk az érzelmi manipuláció jeleivel, így ugyanis kevesebb az esélye, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerülünk. De honnan tudhatjuk, hogy mi is érintettek vagyunk? A The Healthy a három, már említett szakember segítségével összeszedte, milyen jelei vannak az érzelmi manipulációnak.

Nincs olyan, hogy saját tapasztalat

Az úgynevezett gaslighting vagy gázlángeffektus a manipulátorok egyik legfontosabb technikája. Lényege, hogy kétségbe vonják a saját valóságunkat, elhitetik velünk, hogy nem bízhatunk a saját tapasztalatainkban. A végeredmény az, hogy inkább hagyjuk, hogy irányítsanak minket.

Elszigetelődés

A manipulátorok mindig arra törekszenek, hogy úgy érezzük, ők az egyetlenek, akikben megbízhatunk. Ehhez dr. Kelley szerint elengedhetetlen, hogy elszigeteljenek minket másoktól, hiszen el akarják kerülni, hogy a környezetünk segítségével rájöjjünk, mi is történik velünk.

Gyakori veszekedések

Nincs olyan párkapcsolat, ahol ne lenne veszekedés, a manipulátorok azonban a legrosszabbat hozzák ki a vitákból: még a legapróbb problémákból is óriási botrányt csinálnak, és közben régi sérelmeket hoznak fel azzal a céllal, hogy máshová futtassák ki az összezördülést. „Keresik a konfliktushelyzeteket, és örömüket lelik abban, hogy érvénytelenítik az érzéseinket” – mondja dr. Kelley.

Állandó bocsánatkérés

A manipulátorok gyakran eljátsszák az áldozatot, hogy ne kelljen vállalni a felelősséget a tetteikért. Az áldozat ezért úgy érzi, kénytelen segíteni nekik. „Annyira profin csinálják, hogy a végén mindig bocsánatot kérünk tőlük, még akkor is, ha ők voltak a hibásak” – figyelmeztet dr. Frederick.

Túl közel, túl gyorsan

Normál esetben kell némi idő ahhoz, hogy valakihez olyan közel kerüljünk, hogy megosszuk vele a titkainkat, gyengeségeinket. A manipulátorok ezzel szemben nagyon hamar megnyílnak az áldozatuk előtt, amivel dr. Frederick szerint azt akarják elérni, hogy különlegesnek érezzük magunkat, és hozzájuk hasonlóan mi is felfedjük énünk legbelsőbb részét. Ezután már könnyen ki lehet minket használni, irányíthatóvá válunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

érzelmi manipuláció, manipulálás
Az érzelmi manipuláció nagyon alattomos dolog, így nem könnyű felismerni. Fotó: Getty Images

A mi érdekünkben

A manipulátorok nagyon ügyesen hitetik el velünk, hogy nekünk is az a legjobb, ami nekik – még akkor is, ha elsőre egyáltalán nem így érezzük. „Keményen dolgoznak azon, hogy az áldozatuk gondolkodásmódját, érvelését a nekik tetsző módon alakítsák” – így dr. Kelley.

A tények kiforgatása

„Mesterei annak, hogy hazugságokkal vagy téves állításokkal megváltoztassák a valóságot, és ezzel összezavarjanak minket” – mutat rá dr. Frederick, hozzátéve, hogy a manipulátorok eltúlozhatják a történéseket annak érdekében, hogy sebezhetőbbnek tűnjenek, és rávegyék áldozatukat arra, hogy támogassa őket, kiálljon mellettük.  

Bűntudat és hallgatás

Ha kérdéseket teszünk fel, javaslatot vagy véleményt, esetleg kritikát fogalmazunk meg, gyakran agresszívan reagálnak. Megpróbálják elérni, hogy butának, tájékozatlannak, ostobának vagy bűnösnek érezzük magunkat. Dr. Kelley ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy a bűntudatot eszközként, a hallgatás pedig fegyverként használják.

Csak vicc volt

Ha kritikus vagy bántó megjegyzéseket tesznek, mindig azzal csökkentik az élét, hogy azt mondják, „csak vicceltem”.  Mint arra dr. Frederick rávilágított, ez is egy módja annak, hogy felelősségvállalás nélkül tudjanak bántani minket.

Soha nem tévednek

A manipulátorok soha nem ismerik be, hogy hazudtak vagy hibáztak – még akkor sem, ha rajtakapják őket, figyelmeztet dr. Stern. Ehelyett megtalálják a módját, hogy igazolják a tetteiket, vagy megpróbálják úgy beállítani a dolgot, mintha valaki más okozta volna a problémát.

Mi segíthet?

Az érzelmi manipuláció rendkívül romboló hatású, így fontos, hogy a lehető leghamarabb kilépjünk az ilyen kapcsolatból – írja a The Healthy cikke. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy amit tapasztalunk, az valóban érzelmi manipuláció, hagyjunk magunknak egy kis teret, próbáljunk meg némiképp eltávolodni a másiktól. Még akkor is, ha a manipulátor miatt minden kapcsolatunk megszakadt ismerőseinkkel, barátainkkal, családtagjainkkal, igyekezzünk felkeresni őket és tanácsot kérni tőlük. Elmondhatjuk nekik, hogy időre és türelemre van szükségünk – hogy talán még nem állunk készen arra, hogy azonnal véget vessünk a kapcsolatnak, de minden erőnkkel arra törekszünk, hogy fel tudjuk mérni, megéri-e maradni, vagy inkább tovább kell lépni.  

Emellett az is sokat segíthet, ha magával a manipulátorral ülünk le beszélgetni. Legyünk nyíltak, ne kerteljünk! Mondjuk el konkrétan, mit tapasztalunk: hogy úgy érezzük, irányít minket, hogy megpróbál bűntudatot ébreszteni bennünk, hogy nem vesz komolyan. Fontos, hogy erősek maradjunk a beszélgetés közben, ne hagyjuk magunkat megfélemlíteni, elbizonytalanítani. Akkor se adjuk fel, ha úgy érezzük, egyedül nem vagyunk képesek megfelelően felmérni a helyzetet vagy éppen szembefordulni a manipulátorral. Ilyen esetben az a legbölcsebb döntés, ha felkeresünk egy pszichológust. A szakember segíteni fog abban, hogy tisztábban lássunk, és ha szükséges, ki tudjunk állni magunkért, és merjünk lépni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.