Képtelen szerelembe esni? Egy szer lehet az oka

Az antidepresszánsok rendszeres szedése befolyásolhatja a szerelem és a partnerhez való ragaszkodás érzését.

Férfiaknál főként a szerotonin visszavételt gátló (SSRI) hatású, ellenben nőknél inkább a szerotonin szabályozástól független, triciklikus antidepresszáns gyógyszerek befolyásolják a szerelem érzetét - olvasható a Journal of Affective Disorders szeptemberben megjelenő számában.

A Kaliforniai Egyetem (San Diego) munkatársai 192 depressziós betegnél (123 nő és 69 férfi) tanulmányozták a gyógyszeres kezelés partnerkapcsolatra gyakorolt hatását. A betegek átlagéletkora 41 év volt, a vizsgált párkapcsolatok 7 hónap és 26 év között voltak meg, a fókuszba 13 homoszexuális beteg is bekerült.

A résztvevők egy kérdőív segítségével jellemezték szerelemre vonatkozó érzéseiket, partnerükhöz való ragaszkodásukat és szexuális vágyukat a gyógyszerkurzus megkezdése előtt és azt követően. A kutatás megállapította, hogy a triciklikus készítményekhez képest az SSRI típusú szerek mellett csökkent a gondolatok és érzések partnerekkel való megosztásának hajlama, valamint ezek a betegek kevésbé érezték úgy, hogy kapcsolatuk örökké fog tartani. A negatív hatás férfiaknál jóval kifejezettebbnek bizonyult.

A szerelem érzése csökken bizonyos gyógyszerek használatakor (Fotó: shutterstock.com)

Mindazonáltal, a kapcsolat egyelőre nem tűnik világosnak, mivel a depressziós betegség maga is rontja a szerelem érzését és a szexuális vágyat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szerelemfüggőség létezéséről folyamatosan vitatkoznak a pszichológusok. Nehéz ugyanis eldönteni, hogy csak az erős érzelmek által kiváltott, alapvetően pozitív hatású "függőségről" van szó, vagy valóban káros addikcióról, mely hasonlóan pusztító, mint a kábítószer vagy a szerencsejáték. Olvasson tovább !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra